Kód pojišťovny

ČPZP používá bankovní identitu (BankID)

03.11.2022

Připadá vám registrace do E-přepážky ČPZP komplikovaná? Zjednodušili jsme ji. V listopadu 2022 spustila ČPZP možnost přihlášení a registrace do E-přepážky ČPZP prostřednictvím BankID. Oč se vlastně jedná?

Klienti vybraných bank, které jsou zapojeny do projektu BankID, se nyní mohou snadno přihlásit do webové verze E-přepážky jednoduše, prostřednictvím své banky. Protože je takové přihlášení ověřené bankou a získáme tak identitu klienta, lze se tímto způsobem rovnou registrovat do E-přepážky, aniž byste museli navštívit pobočku ČPZP nebo čekat na ověřovací aktivační klíč zasílaný Českou poštou.

Postup přihlášení nebo registrace je stejný. Na úvodní stránce E-přepážky (portal.cpzp.cz) si zvolíte v pravé části s názvem Alternativní přihlášení odkaz "Přihlásit pomocí BankID". Budete přesměrován na chráněný web bankovní identity. Zde si zvolíte ikonu své banky, na kterou kliknete a budete přesměrován na web zvolené banky, kde se obvyklým způsobem přihlásíte. Tedy napíšete své přihlašovací jméno a poté například v mobilní aplikaci banky toto přihlášení potvrdíte. Vaše banka předá základní identifikační údaje ČPZP, čímž vás autorizuje. Nepřipojujete se do svého účtu, kde můžete spravovat své finance, ale pouze ověřujete svou totožnost.

Pokud nemáte ikonu své banky ve výše popsaném seznamu, pak to znamená, že vaše banka ještě není zapojena do projektu BankID. Nicméně se počet bank bude neustále zvyšovat.

Po dokončení přihlášení se vás web E-přepážky ČPZP zeptá, zda již máte existující účet s oprávněním a zda jej chce propojit s tímto přihlášením, nebo zda účet ještě nemáte.

Ti, kdo se takto registrují poprvé a nemají z dřívějška účet, dokončí první přihlášení volbou "Nemám účet v E-přepážce". V tomto případě jen dokončíte registraci do E-přepážky potvrzením předvyplněných údajů, ověříte své mobilní číslo pro zaslání SMS kódu (což je výchoz způsob přihlášení do E-přepážky) a máte hotovo. Jste registrován a přihlášen do E-přepážky a ČPZP vám automaticky přidělí oprávnění na vás (tj. na vaše číslo pojištěnce – rodné číslo). Můžete tedy prohlížet svůj osobní účet, změnit údaje, podívat se na to, zda nemáte dluh a využít všechny funkce pro pojištěnce.

Pokud máte z minulosti existující účet v E-přepážce a chcete si zachovat historii zpráv a přístupů z tohoto účtu, zvolíte možnost "Mám účet v E-přepážce". Budete následně vyzváni abyste se přihlásili k existujícímu účtu obvyklým způsobem, tedy například prostřednictvím SMS kódu nebo osobního certifikátu. Pokud se správně přihlásíte, nové přihlášení prostřednictvím BankID se propojí se starým účtem a od této chvíle se po každém novém přihlášení prostřednictvím BankID dostanete vždy na svůj původní účet.

Banky zapojené aktuálně do projektu BankID:

 • Česká spořitelna
 • Air bank
 • ČSOB
 • Komerční banka
 • Moneta bank
 • Raiffeisen bank
 • Banka Creditas
 • Fio banka
 • Unicredit
 • mBank

Přehledný postup přihlášení nebo registrace

Jak se přihlásím prostřednictvím BankID:

 1. Kliknu na tlačítko "přihlásit pomocí BankID"
 2. Zvolím svou banku (pokud v seznamu není, moje banka přihlášení neumožňuje). Pokud používáte více bank, je nutné se přihlásit prostřednictvím banky, kterou jste použil naposledy.
 3. Přihlásím se běžným způsobem do banky
 4. Potvrdím předání identifikace na ČPZP

Jak se zaregistruji prostřednictvím BankID:

 1. Kliknu na tlačítko "přihlásit pomocí BankID"
 2. Zvolím svou banku (pokud v seznamu není, moje banka přihlášení neumožňuje)
 3. Přihlásím se běžným způsobem do banky
 4. Potvrdím předání identifikace na ČPZP
 5. Zvolím, že mám existující účet a přihlásím se do E-přepážky původním způsobem, nebo
 6. Zvolím, že nemám existující účet, potvrdím osobní údaje, ověřím mobilní číslo a získám přístup na svou osobu

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.