Kód pojišťovny

Očkování proti HPV

Lidský papillomavirus (HPV)

Proč je nebezpečný, koho se týká a jak se proti němu chránit

Lidský papilomavirus, známý také pod zkratkou HPV, je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí na světě. Během života se s ním setká kolem 80% z nás. Imunitní systém většiny lidí si s ním poradí, u některých ale může způsobit závažná onemocnění včetně několika druhů rakoviny, a to jak u žen tak i mužů. Nelze dopředu určit, u koho se onemocnění rozvine a u koho ne, HPV se tak může týkat opravdu každého z nás. Existuje proti němu ale účinná ochrana v podobě očkování, které je v ČR pro dívky a chlapce v určitém věku plně hrazené.

Typů HPV virů je mnoho. Co mohou způsobit a proti kterým chrání vakcína?

Existuje přes 100 typů HPV. Některé z nich nemusí být nebezpečné, jiné ale mohou způsobit různá onemocnění včetně předrakovinných změn, které mohou vést až k několika druhům rakoviny. Jedná se například o rakovinu děložního čípku, pochvy či zevních rodidel. HPV navíc může způsobit i rakovinu anu, která se týká obou pohlaví. U mužů i žen se také v důsledku HPV infekce mohou rozvinout genitální bradavice, které sice nejsou zhoubné, ale jsou nepříjemné a stigmatizující. Mají také sklon k recidivě, takže jejich léčba může být dlouhá a náročná jak fyzicky, tak i psychicky.  

U mnoha lidí infekce probíhá bezpříznakově. V důsledku toho velká část lidí neví, že jsou přenašeči. Očkování tak chrání nejen samotného člověka, ale i jeho partnera či partnerku. Nonavalentní vakcína proti HPV chrání před 9 typy HPV, které stojí až za 90 % případů rakoviny děložního čípku a dalších rakovin a až za 90 % případů genitálních bradavic.

Pro včasné zachycení případných předrakovinných změn je také důležité docházet na pravidelné prohlídky ke gynekologovi. Na těchto prohlídkách se provádí zdravotní pojišťovnou hrazený screening, který tyto změny může zachytit a rakovině pak lze v mnoha případech zabránit. Pro muže žádný takový screeningový program v současné době neexistuje.

Kdy a kde se nechat očkovat?

Očkování je od 1.1.2024 plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 11 až 14 let včetně. Očkování je nejlepší aplikovat před začátkem sexuálního života, kdy se ještě člověk pravděpodobně nesetkal s nákazou. K té může dojít již při prvním intimním kontaktu a nemusí se jednat přímo o pohlavní styk. HPV se totiž může přenášet i mazlením a účinnou ochranou proti němu není ani kondom. Kromě úplné sexuální abstinence je tak nejspolehlivější ochranou právě včasné očkování.

Své opodstatnění má i ale očkování dospělých. Vakcína nevyléčí infekci, která je již v těle, ale může zabránit další nákaze. U dětí a dospívajících má očkování na starosti pediatr, dospělí se na něj mohou zeptat svého praktického lékaře a ženy také svého gynekologa. ČPZP na očkování dospělým pojištěncům přispívá až 1000 Kč z preventivních programů.

Je toto očkování bezpečné?

Bezpečnost všech HPV vakcín byla prověřena v klinických studiích i v praxi. Očkuje se již od roku 2006, a to po celém světě. HPV vakcíny nemohou vyvolat infekci lidským papilomavirem, protože neobsahují živé části viru. Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vydala hodnotící zprávu týkající se bezpečnosti HPV vakcín a prohlásila je za bezpečné.

 

Více informací o HPV naleznete zde:

www.ockovaniprotiHPV.cz

www.hpv-college.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.