Kód pojišťovny

Přeplatky z doplatků za léky

18.11.2024

Úhrada přeplatků z doplatků za léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely započitatelných do zákonem stanoveného limitu

Od 1. 1. 2025 přechází změnou zákona[1]  vedení evidence ochranných limitů započitatelných doplatků pojištěnce ze zdravotních pojišťoven na Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Započitatelné doplatky budou evidovány v systému eRecept, a zda pojištěnec překročil výši ročního ochranného limitu na započitatelné doplatky, bude vyhodnoceno již při výdeji léčiva. Po překročení limitu nebudou lékárny požadovat úhradu doplatku po pojištěnci, ale vykážou ji příslušené zdravotní pojišťovně v rámci vyúčtování.

Jaká je výše ochranného limitu?

Roční ochranné limity na započitatelné doplatky jsou od 1. 1. 2020 stanoveny takto:

Které doplatky uhrazené pojištěncem v lékárně jsou započitatelné do limitu?

Pojištěnec při vydání léčivého přípravku doplácí rozdíl mezi cenou přípravku v lékárně a stanovenou úhradou z veřejného zdravotního pojištění (stanovuje ji Státní ústav pro kontrolu léčiv). Do ochranného limitu pojištěnce se podle zákona nezapočítávají veškeré pojištěncem uhrazené doplatky za léky, ale jen tzv. započitatelné doplatky.

Do limitu je doplatek započten maximálně ve výši stanovené číselníkem. Výši a podmínky úhrady Léků uvedené v číselníku stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Přeplatky za rok 2024

Výpočet nároků na úhradu přeplatků ze započitatelných doplatků za léky za 4. kvartál roku 2024 a celkový dopočet 2024 proběhne standardně v roce 2025.

V případě vzniku nároku na přeplatek v minimální výši 200 Kč je ze strany ČPZP částka přeplatku zasílána automaticky, společně s informačním dopisem. Částka je uhrazena na účet pojištěnce, pokud si pojištěnec svůj účet u ČPZP zaregistroval, nebo složenkou.

Nahlášení nebo změnu bankovního účtu můžete učinit:

  • nejrychleji a nejjednodušeji prostřednictvím E-přepážky (portal.cpzp.cz) nebo mobilní aplikace Zdraví v mobilu v sekci „Přehled bankovních účtů“,
  • na webových stránkách ČPZP po vložení ověřovacího kódu, který Vám na vyžádání obratem zašleme doporučenou poštou. Ověřovací kód si vyžádejte na webových stránkách ČPZP: cz/overkod,
  • na kterékoliv pobočce ČPZP (doložením výpisu z účtu nebo smlouvy o zřízení bankovního účtu),
  • písemně na e-mail posta@cpzp.cz nebo na adresu Jeremenkova 161/11, 703 00 Ostrava (zasláním kopie výpisu z účtu nebo smlouvy o zřízení bankovního účtu).

Jak může pojištěnec sledovat výši svého nároku na přeplatek?

Na vyžádání lékárna pojištěnci vydá doklad o zaplacení započitatelného doplatku (s uvedením názvu léku, k němuž se doplatek váže, výše doplatku, čísla pojištěnce, s razítkem lékárny a podpisem osoby, která doplatek přijala). Vzhledem k tomu, že ne všechny léky mají do limitu započitatelný doplatek a výše doplatku může být v závislosti na ceně léku a úhradě ze zdravotního pojištění z měsíce na měsíc různá, lze se o aktuální výši započitatelného doplatku za daný lék ujistit na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz). Svůj lékový záznam může pacient rovněž sledovat přes aplikaci, či webové prostředí Státního ústavu pro kontrolu léčiv: https://epreskripce.gov.cz/homepage/pacient/.

ČPZP pojištěnci na základě jeho žádosti zašle výpis osobního účtu, který obsahuje výši započitatelných doplatků za léky na něj vykázaných poskytovateli lékárenské péče. Přehled poplatků a doplatků za léky mohou pojištěnci ČPZP najít taktéž v E-přepážce nebo mobilní aplikaci Zdraví v mobilu.

Musí pojištěnec oznámit ztrátu nároku na snížení limit?

Stále platí, že povinností pojištěnce je oznámit a doložit pojišťovně ztrátu nároku na snížený limit a to do 8 dnů ode dne nabytí právní moci příslušného rozhodnutí, a doložit tuto skutečnost kopií příslušného rozhodnutí. Pokud by zdravotní pojišťovna vyplatila pojištěnci v důsledku nesplnění této povinnosti vyšší částku přeplatku, než na jakou má nárok, šlo by o bezdůvodné obohacení pojištěnce a pojištěnci by vznikla povinnost takové finanční prostředky vrátit.

Pokud pojištěnec mění zdravotní pojišťovnu, je povinen nahlásit nové zdravotní pojišťovně všechny skutečnosti, přestože ji hlásil předchozí zdravotní pojišťovně.

 

[1] Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, stanovuje  ochranné limity k doplatkům na léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.