Kód pojišťovny

Češi se přejídají nejen o Vánocích. Nadváhu má 60 procent obyvatel

19.12.2022

Přejídání a nedostatek pohybu vede obvykle k nadváze a obezitě. Jedná se doslova o epidemii, neboť nadváhu má asi 60 procent obyvatel České republiky. Další kilogramy tělo získá každoročním hodováním, které patří k vánočním svátkům. Obezita nepředstavuje jen estetický problém. Zdravotní rizika spojená s obezitou jsou obrovská a její léčba stojí zdravotní pojišťovny nemalé peníze. Jen loni Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vynaložila téměř 50 milionů korun.

Obezita je chronické onemocnění, které se bohužel nevyhýbá ani dětem. Na jeho vzniku se významně podílí nevhodný životní styl, genetické předpoklady i vliv okolí. Ovlivnit ji mohou také stresující životní situace, jako je období dospívání, těhotenství, klimakterium nebo odchod do důchodu.  Obezita nebolí, a tak postižení pacienti i přes varování lékařů konzumují nadměrné porce tučných pokrmů a nehýbou se, čímž dále tloustnou a zadělávají si na vážné zdravotní problémy.

Při obezitě se v těle ukládá nadměrné množství tuku. Míra obezity se nejčastěji vyhodnocuje podle tzv. BMI, jehož nejvyšší, 3. stupeň je označován jako morbidní obezita. Lékařská péče o nadměrně vážící pacienty stojí nemalé peníze z veřejných prostředků. Jen ČPZP v roce 2021 evidovala 8 621 otylých pojištěnců. Na jejich léčbu vynaložila přibližně 49,5 milionu korun. Před deseti lety přitom bylo obezitou postiženo 6 152 pojištěnců ČPZP a náklady byly necelých 30 milionů korun.

„Je třeba vzít v úvahu, že úhrady zaplacené pojišťovnami za obezitu nelze jednoznačně vyčíslit. Otylost se totiž významně podílí na vzniku diabetu, onemocnění srdce, hypertenzi, cévních onemocnění mozku i maligních onemocnění. To jsou onemocnění, která nám poskytovatelé zdravotních služeb vykážou jako hlavní diagnózu, ačkoli původní a hlavní příčinou poškozeného zdraví pacienta byla právě obezita,“ upozornila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

U morbidní obezity může pomoci operace žaludku 

V závažnějších případech jsou možným řešením chirurgické zákroky prováděné v nemocnicích a na lékařských klinikách, takzvané bariatrické operace, což je operativní zmenšení kapacity žaludku za účelem příjmu menšího množství potravy. ČPZP je také hradí. „Za rok 2021 jsme nejčastěji hradili výkon s názvem sleeve gastrektomie, což je tubulizace žaludku. Ta byla provedena u 106 pojištěnců, přičemž náklady na bariatrické výkony se přiblížily částce osmi milionů korun,“ upřesnila mluvčí pojišťovny. V roce 2012, tedy před deseti lety, byla nejčastěji hrazena resekce žaludku laparoskopicky, kterou podstoupilo 105 pojištěnců ČPZP a celkové náklady činily 6,9 milionu korun.

Ani operativní odstranění části žaludku nezaručí trvale štíhlou postavu, zdravý životní styl spojený s úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem je vždy nezbytností. Redukci tělesného tuku urychlují především aerobní činnosti jako je rychlá chůze, jízda na kole, běh, jogging či rotoped. Tyto činnosti je vhodné doplnit posilováním problémových svalových partií.

ČPZP se svým pojištěncům, kteří se chtějí hýbat, snaží pomoci poskytováním příspěvků z fondu prevence. Například v programu Pravidelný pohyb přispívá na sportovní aktivity včetně plavání částkou 700 korun. Zavedla také preventivní program Krok pro zdraví s příspěvkem až 1 000 korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přeje svým pojištěncům krásné vánoční svátky a do nového roku pevné zdraví,  mnoho štěstí a spokojenosti. Pokud si chcete během Vánoc udržet svou hmotnost, naložte si na talíř raději odlehčený bramborový salát a rybu na jiný způsob, než klasicky smaženou v trojobalu. Mísy s cukrovím vůbec nevystavujte nebo je odsuňte ze svého dosahu. A nezapomeňte na procházky v přírodě.

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje přes 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na http:// www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.