Kód pojišťovny

Evropský antibiotický den a Světový antibiotický týden upozorňují na nadužívání antibiotik

18.11.2022

Praha, 18. listopadu 2022 – Nadměrné užívání antibiotik je naléhavým celosvětovým problémem, na který se snaží upozornit odborníci z důvodu stále rostoucí antibiotické rezistence v populaci. Podpořit uvážlivé užívání a předepisování antibiotik v České republice a zvýšit zdravotní gramotnost populace je také cílem kampaně, kterou realizuje centrální koordinační skupina Národního antibiotického programu ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.

Odborné studie ukazují, že až polovina indikací antibiotik je nesprávných. Propagace pravidel vysvětlujících zacházení s antibiotiky může podle nich významně přispět k omezení spotřeby antibiotik.

Na rostoucí problém s antibiotickou resistencí se snaží upozornit také ČPZP při příležitosti Evropského antibiotického dne (EAAD neboli European Antibiotic Awareness Day) a Světového antibiotického týdne (WAAW neboli World Antibiotic Awareness Week), který WAAW stanovil v týdnu od 18. do 24. listopadu 2022.

Antibiotická rezistence je schopnost bakterií odolat působení antibiotika. Antibiotická rezistence výrazně omezuje počet antibiotik dostupných pro léčbu řady bakteriálních infekčních nemocí. Před objevením antibiotik byla úmrtí na bakteriální onemocnění, jako je zápal plic nebo pooperační infekce běžná. Od objevu a používání antibiotik se stále více bakterií, které byly původně vůči antibiotikům vnímavé, stává rezistentní.

Vzhledem k tomu, že rezistence vůči antibiotikům nadále roste a současně bylo v posledních letech na trh uvedeno pouze několik nových antibiotik, je rezistence vůči antibiotikům nyní hlavní hrozbou pro veřejné zdraví. Pouhých 70 let po zavedení antibiotik čelíme možnosti, že v budoucnu nebudeme mít účinné léky na bakteriální infekce.  Antibiotika by se proto neměla používat při léčbě virových onemocnění jako je například nachlazení, chřipka nebo COVID-19.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna dlouhodobě sleduje a umožňuje kontrolu antibiotické preskripce. Všechny osvětové aktivity spojené s předepisováním antibiotik a edukací laické i odborné veřejnosti třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR vítá. K zodpovědnému užívání antibiotik vyzývá veřejnost také například Státní zdravotní ústav, a to na svých stránkách http://szu.cz, kde je mimo jiné odkaz antibiotickarezistence.cz.

Přidejte se ke kampani i vy. Co děláte na podporu zachování účinnosti antibiotik? Sdílejte své zkušenosti a postřehy.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.