Kód pojišťovny

Motivace k dárcovství krve po pandemii roste, ukazují data ČPZP

Ostrava, 14. června 2022 – Téměř čtyři miliony korun vyplatila v roce 2021 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) svým klientům, kteří chodí na transfúzní stanice bezplatně darovat krev a krevní plazmu. To je přibližně o 100 tisíc korun meziročně více. Od roku 2017 získali dárci na prevenci od ČPZP téměř 25 milionů korun. Vyplývá to z dat, které třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR uveřejňuje u příležitosti Světového dne dárců krve.

„Nejvyšší zájem o programy pro dárce krve a plazmy jsme zaznamenali v roce 2019. O příspěvek pro dárce si v uvedeném roce požádalo 4 804 našich pojištěnců, které jsme z fondu prevence podpořili částkou přes 4, 8 milionu korun. O rok později se o příspěvky pro dárce krve a krevní plazmy přihlásilo 4 245 pojištěnců a loni 4 290 pojištěnců,“ upřesňuje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. 

Roky 2020 a 2021 byly ovlivněny pandemií COVID-19 a příslušnými protiepidemickými opatřeními, takže dárci krve a krevní plazmy čerpali příspěvky na preventivní programy méně než v letech předcházejících pandemii. Důvodem byla s největší pravděpodobností přetrvávající obava z návštěv transfúzních stanic a možné nákazy koronavirem, nebo dopad protiepidemických opatření ve formě omezení pohybu.

ČPZP poskytuje bezpříspěvkovým dárcům krve benefity nad rámec standardních preventivních programů. Dárci tedy mohou čerpat příspěvky do výše 1 000 Kč v rámci programů pro ženy nebo muže a navíc také programy pro dárce. Příspěvky ze všech programů pro dárce lze vyřídit jednoduše v mobilu přes aplikaci Zdraví v mobilu nebo elektronicky prostřednictvím Elektronické přepážky ČPZP.

Pojištěnci ČPZP – dárci krve mohou příspěvky využít na široké spektrum aktivit. Například na pohybové aktivity, masáže, plavání, saunu, úhradu nákupů v prodejnách optiky, stomatologickou péči nebo úhradu nákupu volně dostupného sortimentu v lékárnách. ČPZP svými příspěvky motivuje k darování krve a krevní plazmy a přispívá ke stabilizaci portfolia dárců.

V letošním roce se zvyšuje počet nových dárců, kteří jsou zřejmě více motivováni a ochotni začít s tak záslužnou činností, jakou darování krve a krevní plazmy bezpochyby je. „K datu 31. 5. 2022 evidujeme 92 nových dárců krve, kteří požádali o příspěvek z preventivního programu Příspěvek pro nové dárce ve výši 1 000 korun. Jde o více než dvojnásobný počet nových dárců oproti stejnému období roku 2021, kdy jich bylo jen 43. V letošním roce došlo k ustálení situace ohledně COVID-19 v ČR.  Lidé si opět začínají uvědomovat potřebu pomáhat druhým a to je dobře,“ dodává  mluvčí ČPZP.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.