Kód pojišťovny

Starší lidé, chronicky nemocní a těhotné ženy jsou v chřipkové sezoně více ohrožení.

08.11.2023

Očkování je jedním z hlavních preventivních opatření proti infekčním onemocněním a právě u chřipky je spolehlivým prostředkem k získání imunity, která může zmírnit průběh nemoci a v extrémním případě i zachránit život.

Nepodceňujte prevenci a zvažte možnost očkování i vy.

Co je to chřipka?

  • Chřipka je akutní virové onemocnění postihující zejména dýchací systém, s typickým výskytem v zimním období.
  • Chřipka se projevuje náhlým začátkem, suchým dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí v krku, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou, slabostí a vyčerpaností.
  • Onemocnění trvá obvykle 4–7 dní u nekomplikovaných případů a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou onemocněním nejvíce ohroženy, se chřipkové onemocnění často komplikuje zánětem plic, který je může ohrožovat na životě. U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. Závažný nebo smrtící průběh chřipky však může nastat i u do té doby zdravého dospělého nebo dítěte; příkladem může být např. zánět srdečního svalu vyvolaný virem chřipky.


Očkování proti chřipce zdarma.

Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování. Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu chřipky a ke snížení počtu návštěv lékaře. Pojištěnci nad 65 let věku mají očkování proti chřipce plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, tedy jej mají zcela zdarma. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je před začátkem chřipkové sezony, tedy ideálně v období říjen–prosinec. Očkování zajišťuje nejčastěji praktický lékař, zdravotní ústavy a očkovací centra.

ČPZP přispěje na očkování dospělým i dětem.

Ostatní pojištěnci, kteří nesplňují podmínky pro plně hrazené očkování proti chřipce, mohou využít preventivní program Očkování, kde dospělým osobám přispíváme až 1 000 Kč. Příspěvek platí pro všechna očkování proti infekčním onemocněním nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. Příspěvek je poskytován na kteroukoliv dávku/vakcínu očkovacího cyklu. Dětem do 17 let včetně přispíváme částkou až 1 500 Kč.

Chraňte své zdraví a očkujte se proti chřipce.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.