Vyvarujte se chyb při užívání více léků. Nejlépe poradí lékárník
Ostrava, 23. září 2024 - Lidé, kteří užívají pravidelně více léčivých přípravků, by si měli dát pozor na takzvané lékové interakce. Jde o změnu účinku léku, který je podáván současně s jiným lékem nebo více léky. Na působení podávaného léčiva, na zesílení, či naopak oslabení jeho účinku ovšem může mít vliv rovněž potravina, nápoj nebo jiné chemické látky, které se do těla dostanou z okolního prostředí. V tiskové zprávě vydané u příležitosti Světového dne lékárníků na to upozorňuje Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP).
Češi jsou v užívání léků na špici a podle statistik jich po Maďarsku a Francii spotřebují nejvíce v rámci Evropské unie. Jen loni a pouze klienti třetí největší zdravotní pojišťovny ČPZP si vyzvedli na recept přes 25 milionů balení léků za 4,7 miliardy korun. Je navíc prokázáno, že výskyt lékových interakcí se s počtem současně užívaných léků zvyšuje. Pokud například pacient polyká deset léků současně, pravděpodobnost vzniku závažné klinické lékové interakce činí 15 %, při spotřebě 20 léků současně, vzroste tato pravděpodobnost až na 60 %.
Zejména pacienti, kteří užívají více léčivých přípravků najednou, by se měli zajímat, jak jejich léky vzájemně působí s potravinami, nápoji a dalšími látkami. Třeba že některé léky se nemají zapíjet mlékem, nebo že je nebezpečná kombinace léků na spaní, proti úzkosti, a proti depresi s alkoholem. Zvýšená opatrnost je na místě i při kombinaci léku Warfarinu a přípravků s Ginkgo Biloba, protože se krvácivost ještě více zvyšuje. Obezřetnost se doporučuje také při koupi volně prodejných léků a doplňků stravy.
„Je jistě dobré vědět, že pokud jde o lékové interakce, poradním místem číslo jedna pro pacienty by měla být lékárna. Lékárník je odborník a je schopen pacientům poradit ve věci interakcí všech léčiv, které berou, včetně interakcí s potravinami. K těmto informacím může použít i online lékový záznam u pacientů, kteří si například nepamatují přesné názvy všech léčiv, které používají,“ doporučuje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Svou roli má samozřejmě i lékař, který interakce vnímá a někdy může i cíleně využívat k terapii. Interakce, u nichž se záměrně kombinuje více účinných látek, totiž mohou být pro léčbu prospěšné. Na druhé straně stojí riziko vzniku nežádoucích, až toxických účinků léků.
Souhrny údajů o přípravcích včetně příbalových letáků mohou pacienti dohledat prostřednictvím webové stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který má databází léčivých přípravků. I když se jedná o důležité informační zdroje, ČPZP doporučuje, aby pacient změnu ve své medikaci vždy nejdříve probral se svým ošetřujícím lékařem či lékárníkem.
Také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se snaží poskytovat potřebné informace klientům. Užitečným zdrojem informací je například její mobilní aplikace Zdraví v mobilu, šetřící čas. Zdraví v mobilu obsahuje řadu funkcí, například najde nejbližší lékárnu nebo ukáže aktuální výpis osobního účtu. Ke stažení je tato aplikace zdarma například na www.zdravivmobilu.cz.
Světový den lékárníků připadá na 25. září. Poprvé ho vyhlásila Mezinárodní farmaceutická federace v roce 2009. Cílem je podporovat a propagovat činnosti lékárníků v oblasti podpory veřejného zdraví na celém světě.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.
V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím
Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí
tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz
aktuální informace na www.cpzp.cz