Kód pojišťovny

Za péči o nejdražšího klienta dala ČPZP loni 57 milionů, dvacet nejdražších stálo přes 270 milionů korun

06.12.2022

Nejdražším pojištěncem České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) v roce 2021 bylo roční miminko se spinální muskulární atrofií. Pojišťovna za jeho loňskou léčbu nejmodernější genovou terapií uhradila více než 57 milionů korun. Péče o dvacet nejnákladnějších pacientů registrovaných u třetí největší pojišťovny si vyžádala přes 270 milionů korun. To je meziročně o 50 milionů korun více.

Nejdražší diagnózy, ve kterých ČPZP z prostředků veřejného zdravotního pojištění hradí svým pojištěncům inovativní léčbu, vlivem dostupnosti nových léčiv postupně mění svou strukturu. Mezi trvale nejnákladnější skupiny diagnóz patří například vzácné onemocnění srážení krve, poruchy metabolismu, onemocnění nervové a dýchací soustavy a také onkologické a hematologické malignity. V letošním roce ČPZP jako svého nejnákladnějšího pacienta eviduje třiaosmdesátiletého muže s onemocněním krve. Jeho léčba si zatím vyžádala přibližně 21,5 milionu korun.

Náklady ČPZP na 20 nejdražších pacientů

Mezi dvaceti nejnákladnějšími pacienty v roce 2021 bylo 11 mužů nebo chlapců a devět dívek či žen. Pacienti pocházejí ze sedmi krajů republiky a patří do různých věkových skupin. Nejstarším pacientem České průmyslové zdravotní pojišťovny byla žena s poruchou metabolismu ve věku 83 let ze Středočeského kraje.

Až desítky milionů korun za jedinou aplikaci léku

Rostoucí ceny nejmodernějších léčiv způsobují dynamický růst celkových nákladů, kdy jediná aplikace léčivého přípravku může dosahovat řádu až desítek miliónů korun. Často se tyto nákladné inovace týkají také pacientů se vzácným onemocněním, kde sice počet lidí trpících konkrétním druhem onemocnění je velmi malý, ale k dnešnímu dni známe již více než 8 000 vzácných onemocnění. Dohromady tak počet pacientů dotčených některým ze vzácných onemocnění již není malý, stejně jako prostředky, které ČPZP vynakládá na jejich léčbu.

Zpřístupnění nejmodernějších léčebných možností je jednou z priorit lékové politiky ČPZP, která prosazuje dostupnost terapií s nejvyšší úrovní odborných doporučení pro své klienty za podmínky akceptovatelného dopadu na rozpočet. Tento cíl je dosahován kontinuálním aktivním jednáním s výrobci inovativních léčiv ve věci společného sdílení nákladů a rizik a umožnil tak dostupnost i takových inovací pro pacienty, které nejsou v evropském prostředí samozřejmostí.

 

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím

Ing. Elenku Mazurovou, tiskovou mluvčí

tel.: 599 090 182, e-mail: elenka.mazurova@cpzp.cz

aktuální informace na http:// www.cpzp.cz

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.