Kód pojišťovny

Rozproudit lymfu

Ilustrační obrázek

Zadržujete v těle vodu, cítíte se unavená a neustále nateklá? Pak vám pravděpodobně nefunguje správně lymfatický systém. Lymfatický oběh se podobá oběhu krevnímu: lymfatické cévy a kapiláry procházejí celým tělem a vstřebávají přebytečnou tekutinu a navracejí ji do krevního řečiště. Tento systém transportuje z těla ven škodliviny, jež vznikají při funkcích organismu a kromě toho do něj pronikají z vnějšího prostředí. Podle čínské medicíny souvisí lymfa s funkcí sleziny a ledvin.

Lymfa se dá charakterizovat jako bílá, mléčně zbarvená tekutina, která obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky. Tato tekutina se hromadí v mezibuněčných prostorech tkání a krevních cév a je shromažďována lymfatickým systémem. Je součástí imunitního systému, v němž má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními.
Součástí systému jsou mízní uzliny, které filtrují lymfatickou tekutinu a čistí ji od odumřelých buněk i škodlivých látek. Lymfatický systém dohlíží na to, zda konkrétní látka bude vyloučena prostřednictvím jater nebo využita.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, případně poškození lymfatických cév úrazem, infekcí, operací se projevuje nejprve únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, mízními otoky, otoky očních víček, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému.

Pokud kvůli nedostatku pohybu, stresu nebo nemoci lymfa správně neproudí, může se lymfatický systém zanášet a nefunguje, jak by měl. Pomoci mohou masáže cílené na lymfatický systém (lymfodrenáže), jež lymfu aktivují a odstraňují zbytky látkové výměny z tkání.

Masáže

Lymfodrenáž je hmatová technika, která obnovuje a zvyšuje oběh lymfy, detoxikuje organismus. Nesmí bolet, způsobit zarudnutí kůže a ošetření by nemělo být kratší než třicet minut. Masáž musí provádět odborník, který pozná, ve kterých částech těla se projevují poruchy lymfatického systému a kde musí působit. Jinak nám ošetření nepomůže, může naopak nenávratně poškodit lymfatický systém a okolní tkáně.

Lymfoterapeut jemnými doteky odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Pro tyto účely je možné využít také přístroj, ale i v tomto případě by lymfodrenáž měl provádět vyškolený odborník. U přístrojové lymfodrenáže je velmi důležité ruční uvolnění uzlin. Pokud se uzliny neotevřou, lymfa nemá kam proudit, a může vzniknout otok, tzv. lymfedém. Bez prvotního uvolnění těchto centrálních mízních uzlin – krční mízní uzliny a tříselné uzliny – není lymfodrenáž účinná. Obě techniky je možné kombinovat. Po prvních ošetřeních je možné pocítit výrazné uvolnění a někdy i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, močový měchýř, střeva), objevit se může pocit velké žízně, hladu nebo častější zívání.

Lymfodrenáž se užívá nejen při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, doporučuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil a celulitidy.

Kromě zdravotního působení má lymfatický systém i funkci estetickou – proudění lymfy ovlivňuje stárnutí pokožky a její nedostatečná činnost může přivodit problémy, jako je celulitida, suchá, unavená, popelavá, hrubá či pórovitá pleť.

Pro koho není masáž vhodná

  • pro pacienty se srdeční vadou
  • pro osoby s vysokým krevním tlakem
  • při horečnatých onemocněních, chřipkách a nachlazeních
  • při maligních onemocněních
  • po cévních mozkových příhodách
  • pro ženy do pátého měsíce těhotenství a v šestinedělí

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.