Kód pojišťovny

Bolesti zad

Ilustrační obrázek

Bolí mě záda...tak takhle si podle světových statistik alespoň občas postěžuje až 80% populace.
Na vzniku bolestí zad se velkou měrou podílí moderní způsob života, který redukuje pohybové aktivity na minimum.

Vzhledem ke způsobu života, který vedeme, se s bolestmi zad spojenými s poruchou statiky a dynamiky osového skeletu v nemalé míře setkávají ve svých ordinacích už i pediatři. Léčba těchto obtíží je velmi zdlouhavá a obtížná.

Pilulky a obstřik nic neřeší

Rozšířená představa, že účinným lékem na bolest zad je dobrá masáž, nemusí vždy platit. Při jednorázovém akutním přetížení některých svalových skupin může být masáž uspokojivým řešením. Za chronickou bolestí zad se však nejednou skrývá komplikovanější problém v pohybovém aparátu, který nelze bez pomoci lékaře vyřešit. Stejně tak mohou bolesti v zádech signalizovat úplně jinou zdravotní poruchu kdekoliv v organismu, která se zády zdánlivě vůbec nesouvisí, jako je onemocnění žlučníku, žaludku nebo srdce.

Nad prvními příznaky bolestí obvykle mávneme rukou. Časem se však blokády páteře stávají trvalým stavem a svalstvo je i na pohmat tuhé. Stažené svalstvo utiskuje nervy vystupující z páteře, které vedou k vnitřním orgánům. Proto nás může rozbolet zdravý žlučník nebo ledviny. Bušení srdce a bolest na hrudi nemusí být znakem infarktu, ale zablokované páteře. Proto není od věci vyhledat při chronických bolestech zad erudovaného lékaře, který udělá důkladnou diagnózu a rozhodne o dalším postupu léčby.

Některým lidem stačí rehabilitační cvičení - posilovat svalstvo kolem páteře, hýžďové a také břišní svalstvo. Domněnka, že bolest zad vyléčí dva obstřiky a pár „pilulek od bolesti", je mylná. Ty mohou pouze odstranit bolest, ale páteř si úspěšně ničíme dál. Zanedbáváme-li páteř několik let, vysloužíme si chronické potíže, degenerativní změny postihují i drobné klouby mezi obratli. Výrůstky změněných obratlů mohou čnít do páteřního kanálu a působit útlak struktur (míchy a nervů) uvnitř. Dochází i ke snížení meziobratlové ploténky, která může vyhřeznout do páteřního kanálu a utiskovat míchu.

Komplexní vyšetření

Lékař hodnotí nejen pacientovu páteř, ale také to, jak pacient chodí, jaké má držení těla, jak vykonává určité činnosti, jaké vyhledává úlevové polohy, jak reaguje na dotek či tlak na určitých místech. V případě podezření na příčinu bolestí mimo pohybový aparát lékař vyšetřuje také jiné orgány, případně doporučí laboratorní a jiná vyšetření.

Existuje také tzv. Škola zad. Její systém je již zaveden v některých evropských zemích. Je to systém integrální péče o lidi s bolestmi zad. Jeho cílem je naučit je, jak obtíže minimalizovat, jak předcházet návratu bolestí a jak celkově upravit pohybový režim a životosprávu tak, aby k návratu nebo vzniku bolestí nedocházelo. U nás se s těmito principy seznamují pacienti během léčby bolestí zad např. Na Homolce.

Proč nás tak bolí?

Určití dispozice k bolestem zad získáváme od předků, ale můžeme mít i některou z vrozených vad. Nedostatek pohybu a z něj vyplývající snížená fyzická zdatnost jedince vede nejen k podpoře vadného držení těla, svalové nerovnováze, ale i ke zhoršení biologických vlastností a odolnosti lidí.

Kostěná páteř s meziobratlovými ploténkami, které jsou vzájemně pospojovány pevnými, leč pružnými vazy, je velmi náchylná na jednostranné přetěžování způsobené převážně sedavým způsobem života (auto, škola, kancelář, křeslo apod.). Mezi další významná rizika patří práce, při níž se opakovaně manipuluje s břemeny. Meziobratlové a okolní svaly jsou často nesymetricky přetěžovány a naopak vlivem jednostranného zatížení některé skupiny nevyužívány, a proto atrofují a slábnou.

Nejslabší článek - krk?

Při poruchách krční páteře může mimo jiné dojít k závratím, bolestem hlavy, zhoršenému soustředění, i k poruchám sluchu a zraku.

Obecnému tvaru   krčních obratlů (celkem jich je sedm) se vymykají první dva krční obratle. První krční obratel je svým tvarem přizpůsoben tomu, aby na svém těle nesl tíhu celé lebky. Odtud pramení i jeho název - nosič (v odborném názvosloví atlas). Na přední straně tohoto obratle se nachází drobná kloubní ploška, do které zapadá výběžek druhého kloubního obratle zvaného čepovec. Právě tímto výběžkem zvaným zub se liší druhý krční obratel od ostatních. Zub tohoto obratle tvoří jakousi osu umožňující velký rozsah rotačních pohybů neboli otáčení.

Stačí zkroucená poloha při spánku a ráno se probudíte a nemůžete otočit hlavou. Máme prostě zablokovaný krk. Ztuhlá šíje signalizuje, že v našem organismu není něco v pořádku. Pokud to netrvá déle než dva dny, může vám pomoci odborná manipulace, takzvané napravení. Chiropraktik dokáže krk uvolnit jedním šikovným pohybem. Trvá-li bolest déle než dva dny, může už mít obrannou funkci. Za bolest často může i poškozená ploténka.

Zablokovaná krční páteř může vyvolat i prudkou, záchvatovitou bolest hlavy. Mnoho lidí si ji plete s migrénou. někdy ji provázejí závratě, pískání v uších a nevolnost. Potíže s krční páteří se ale mohou projevit i jinými příznaky, například mravenčením v prstech nebo pocitem slabosti v rukou. Pacient může také pociťovat bolest v ramenou, loktech a předloktích, která připomíná tenisový loket.

Při potížích s krční páteří navštívíme neurologa, který na základě nálezu doporučí vhodnou léčbu. Léčba je individuální a každý pacient by měl mít na míru šitý i cvičební program.

Správné sezení

Protože vsedě trávíme čím dál tím větší část dne, stala se pracovní židle zajímavým soustem pro designéry a odborníky nejrůznějšího zaměření - od lékařů po chemiky. Jejich zjištění nejsou nijak překvapující: dlouhodobé sezení nám škodí. Případným zdravotním komplikacím lze předcházet kvalitní pracovní židlí, správnou polohou sezení, a také tím, že občas vstaneme a projdeme se. Ergonomové doporučují rozdělit si čas na „sedavém" pracovišti takto: 50% prosedět, 25% strávit vestoje a 25% v pohybu.

Dynamická židle je kolečková a má nastavitelnou výšku sedáku. Opěradlo a sedák mají vždy zaujmout takový úhel, aby páteř zůstala správně podepřená. To nejhorší, co pro své tělo můžete udělat, je sedět nahrbeně.

Základní pravidla zdravého sezení

  • Páteř má být vzpřímená.
  • Při sezení mají být kolena ohrnuta do pravého úhlu. Opíráme se celou plochou zad o opěradlo.
  • Úhel mezi stehnem a lýtkem má být také přibližně 90°.
  • Opěrka zad musí sahat nejméně na lopatky.
  • Na zemi má spočívat celá plocha chodidel.
  • Myš by měla být těsně u klávesnice. Optimální by bylo, kdyby ležela na měkčí podložce před pravou polovinou klávesnice (u praváků) asi o 5 cm níže tak, aby při manipulaci s ní nebylo nutné zvedat loket, natož rameno. Po dvou hodinách je nutná alespoň 15minutová přestávka na protáhnutí.

Aby záda nebolela

  • Těžká břemena netaháme. Ale ani kabelku nenosíme na jednom rameni. Většinou bráníme jejímu sklouznutí tím, že vytáhneme rameno výše, čímž se páteř prohne do strany. Lepší je ucho kabely přehodit přes hrudník a optimální je batůžek na zádech.
  • Vysoké podpatky jsou vhodné jen pro výjimečné příležitosti. Díky nim postava získává vadné držení, nezdravě se namáhají klouby, svaly a vazy kotníků a chodidel a dochází ke snížení klenby. Nejlépe je střídat boty podle účelu, k němuž jsou vyrobeny, a dávat přednost širokému podpatku vysokému zhruba kolem 4 cm.
  • Patříme-li do rizikové skupiny (např. do rodiny, kde jsou potíže s kostmi a klouby časté), můžeme uvažovat o užívání potravinových doplňků, které podporují správný růst kostí a kloubů. V pozdějších stádiích už nepomohou.
  • Nadbytečné kilogramy představují škodlivou zátěž pro pohybový aparát. Nízká hmotnost bývá naopak spojena s nedostatečnou tvorbou hormonů a špatným vývojem kostry, příp. předčasnou osteoporózou.
  • Příznivě na celou páteř působí akupresura bodu na ohybové rýze zápěstí mezi malíkem a prsteníkem. Přímo na bolestivé místo přiložte na půl hodiny až hodinu česnekovou či křenovou placku, pijte meduňkový čaj.

Pravidelně cvičte, nejlépe speciální cviky na posílení zádového svalstva. Jste-li citliví na chlad  a vzduch, dávejte si pozor na klimatizaci a průvan, například otevřené okénko v autě.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.