Kód pojišťovny

Mateřská znaménka a pigmentové skvrny

Ilustrační obrázek

Najít člověka, který by neměl mateřské znaménko, je nemožné. Znamének je velké množství druhů, s některými se narodíme, některá vznikají v průběhu života. Všechna je dobré sledovat. Někdy se znaménko chová hodně podezřele, ale je zbytečné se děsit.

Růst nebo změna jeho barvy sice mohou ukazovat na rakovinu, ale může jít teprve o takzvané předrakovinové stadium. V takových případech je nutné znaménko vyjmout.
Přesto stále dost lidí věří, že se na znaménko nemá sahat, jinak by se mohlo „zvrtnout" v rakovinu.

Kontrolovat bychom měli především ta znaménka, která vznikají během života, a především ta nová po slunění v létě. Bývají to i velmi nenápadná, ohraničená ložiska různých velikostí - od velikosti bodu, čočky až do průměru několika centimetrů. Dalším znakem těchto nových znamének je, že bývají v úrovni kůže, když po nich přejedete, tak je nenahmatáte. Každopádně jakékoli měnící se znaménko by měl vidět kožní lékař.

Jasně i nejasně ohraničené útvary mívají světle až tmavě hnědou barvu, někdy až dočerna, vzniklé je třeba hlídat, nejlépe pod lékařským dozorem, protože se jedná o tzv. dysplastické pigmentové névy, které patří do skupiny znamének, která se někdy mohou, ale nemusí, zvrhnout do zhoubného nádoru - tzv. maligního melanomu.

Čeho si všímat

Nejčastější pigmentový kožní projev jsou pigmentové névy, které běžně nejsou „normální" součástí kůže. Oválné, plošné projevy, charakterizované přítomností pigmentových buněk obsahujících melanin. Melanin je barevná látka obsažená v kůži, vlasech, duhovce oka. Ten určuje zbarvení našich vlasů, očí, kůže a zvyšuje se působením ultrafialového záření.

Pigmentové névy se lidově nazývají mateřská znaménka. je to dáno tím, že takový typ kůže se dědí a tato znaménka se většinou nacházejí na kůži od dětství, postupně přibývají i během dospívání.

Znaménka se dělí podle vývoje na tři stadia. První stadium je plochý projev, tmavě hnědě zbarvený, pigmentové buňky se v tomto stadiu nacházejí v horních vrstvách kůže. V dalším stadiu pronikají névové buňky do hlubších vrstev kůže a projev se uprostřed vyklenuje. Postupně může vzniknout hrbol hnědé až tmavě hnědé barvy, ale odstín se také může shodovat s barvou kůže. Jeho velikost je od několika milimetrů po několik centimetrů. Povrch může být někdy rozbrázděný.

Každého spíše znervózňují hmatatelná mateřská znaménka, která nebývají nebezpečná, ale právě aktivní dysplastické névy člověk snáze přehlédne. Vystouplá znaménka mohou vypadat nevzhledně, ale ve většině případů jsou nezhoubná oproti těm, která nenahmatáme. Ta mohou být malá, nenápadná, ale při bližším zkoumání a sledování často uvnitř mění barvu. Takové znaménko začne tmavnout, pak se může plošně rozšiřovat do okolí, zdrsňuje se jeho povrch, může svědět, i určitém stadiu se může i začít vyvyšovat nad kůži. To jsou nebezpečné aktivní névy. Všechny aktivní névy je třeba včas chirurgicky odstranit, nejlépe vyříznout, a to ještě dříve, než se z nich vyvine melanom kůže. Vyříznutím znaménka nemůže žádný nádor vzniknout, jak se traduje v kožních ordinacích.

Nezapomeňte si prohlížet všechna znaménka, i ta, která jsou na místě dráždění prádlem - v oblasti pasu, podprsenky - nebo tam, kde třeba nosíte tašku přes rameno či máte hodinky, ale i ve vlasové části hlavy, kde může být znaménko drážděno kartáčem na vlasy. Mateřská znaménka se objevují i na plosce nohy či pod nehtem!

Rakovina kůže se může projevit u kohokoli, ovšem někteří mají větší pravděpodobnost, a proto musejí prevenci věnovat větší pozornost. Zamyslete se, jestli k nim náhodou nepatříte i vy:

  • patříte mezi světlý fototyp
  • někdo z vaší rodiny měl zhoubný nádor kůže
  • byli jste opakovaně spáleni sluncem
  • máte mateřská znaménka ve velkém množství, různých tvarů, zabarvení
  • chodíte pravidelně do solária

Vůbec nejčastějším kožním nádorem je bazaliom, který postihuje hlavně starší lidi. Nemusí se vyvinout přímo z mateřského znaménka, ale kdekoliv na kůži. Obvykle je to nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky - bazaliom netvoří metastázy, ale může utlačovat a ničit kůži.

Druhým nejčastějším nádorem je spinaliom, který se objevuje hlavně na rtech, tváři nebo uších. Nemusí to být jen vřídek, ale také bledá až růžová skvrna či uzlík na kůži, který se zvětšuje, mokvá nebo krvácí. Nutné je přijít k lékaři včas, protože v pozdějších stadiích může nádor metastázovat do lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů.

Diagnóza melanom patří mezi nejkrutější. Na druhé straně se dá nemoc lehce odhalit, protože je viditelná pouhým okem.

Podle statistik se nejvíce melanom kůže vyskytuje v Austrálii. Ale i u nás žije mnoho rusovlasých lidí i těch se světlou pletí. Rakoviny kůže přibývá. Počet nově vzniklých případů je dvanáct nemocných na sto tisíc obyvatel. Varující je, že každých deset až patnáct let se počet případů zdvojnásobuje.

Melanom je zhoubný melanocytární nádor, jehož výskyt poslední dobou výrazně stoupá, ale zároveň naštěstí klesá počet lidí, kteří na něj zemřou. Největší výskyt je mezi 20 a 60 lety s tím, že se posouvá věková hranice výskytu směrem dolů. Častěji se vyskytuje u bělochů než u pigmentovaných ras, kde jej nalézáme jen zřídka. Melanom nejčastěji vyrůstá na mateřském znaménku, ale může se vytvořit i na hladké kůži. Zpozorněte, když se pigmentová skvrna zvětšuje a má už kolem sedmi milimetrů, barví se dohněda až černa, nemá jasné a rovnoměrné okraje či „hraje" různými barvami. Důležité je umět rozeznat podezřelé projevy, ze kterých se zhoubný nádor může vyvinout. Navzdory pokroku je jedinou ideální léčbou včasná excize (vyříznutí). Ani odborník si není vždy stoprocentně jistý, zda se nejedná o stadium maligního melanomu, dokud to neurčí histologické vyšetření. Pokud je stadium pokročilé a jedná se již skutečně o kožní nádor, může mít pacient po těle rozesety metastázy, které se na určitá místa v těle dostanou krevní a lymfatickou cestou.

Prevencí se dá mnoho zachránit. Zbytečně se neslunit, používat krémy s ochranným faktorem a ani nenavštěvovat pravidelně solária. K prevenci také patří odstranění mateřského znaménka na místech, kde dochází k opakovanému dráždění kůže.

Další typy mateřských znamének

Získané névy jsou mnohem častější u bělochů než u černochů nebo orientálců. Začínají se tvořit od prvních let života a jejich počet se postupem věku zvyšuje. Tvoří se do třiceti let. Pigmentové névy se vyskytují všude po těle, na sliznicích, v nehtovém lůžku, na dlaních i ploskách. Vždy jsou rovnoměrně pigmentované, ostře ohraničené do okolí, mají pravidelný tvar a na jejich povrchu je zachován kožní reliéf. V případě poranění pigmentového névu (např. o část oděv) dojde většinou během několika dní k úplnému vyhojení.

Modrý névus - tmavě šedě až modře zbarvený projev tvaru pupínku až hrbolku. V tomto případě se melanocyty nacházejí v hlubších vrstvách kůže, proto na povrch prosvítají tmavě modře. Vznikají v dětství a dospívání.

Solární keratóza - jsou to načervenalá ohraničená ložiska s šupinkami a krustami na povrchu. Po stržení místo krvácí. Solární keratóza se nejčastěji vyskytuje na obličeji, u mužů na pleši, na ušních boltcích a rukou. Tyto projevy  by se měly pravidelně odstraňovat, nejčastěji zmražením nebo laserem, protože by se ze solární keratózy časem mohla vyvinout obávaná rakovina kůže.

Pihy - mnohočetné drobné plošky, které jsou jednotně pigmentované, vyskytují se kdekoli na těle a obličeji, jejich zbarvení se zvyšuje po působení UV záření. Objevují se od dětského věku  a velký vliv zde sehrává dědičnost. Podkladem jejich vzniku je zvýšené množství pigmentu, nikoli melanocytů.

Těhotenství a znaménka

Mateřská znaménka mohou být vrozená, jiná se vytvoří hormonálním vlivem, u žen vznikají v období gravidity, klimakteria a v období stáří. Ženy kolem třiceti až čtyřiceti let nejvíce trápí poruchy pigmentace v obličeji. Hyperpigmentace je skvrnitého, mapovitého charakteru a většinou se nejprve objevuje nad horním rtem. Zde může díky svému zvýraznění, např. na slunci, imitovat knírek. Dále se může šířit na tváře, ale i na čelo. Kolem očních partií naopak vzniká depigmentace.

V průběhu těhotenství se hyperpigmentace nachází i jinde na těle.Na některých částech těla se budoucí mamince mohou objevit tmavé skvrny, které po porodu zase zmizí. Tyto změny jsou způsobeny zvýšenou hladinou hormonu stimulujícího pigmentové buňky nebo zvýšenou hladinou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Máte-li strach, že zrovna u vás se pigmentové změny projeví a nemizí po porodu, netrapte se tím. Mnohé z těchto změn jsou dány geneticky, a tak není jisté, do jaké míry se jich zrovna vy musíte obávat. Chloasma je nepravidelná žlutohnědá pigmentace na čele, tvářích, na nosním hřbetu, na horním rtu a bradě. většina těchto skvrn by vám měla po porodu postupně vymizet, ovšem může se stát, že se kvůli větší zátěži, kterou těhotenství na tělo vytváří, projeví problém jako například pigmentové skvrny dříve než za normálních podmínek a nezmizí. Jestli vám skvrny po porodu samy nezačnou blednout, navštivte kožního lékaře, který vám doporučí buď speciální zesvětlující krém, nebo jinou účinnou metodu, jak se jich zbavit. Změna zbarvení prsních bradavek a prsních dvorců je jedním z mnoha prvních příznaků těhotenství. Po porodu by vám měl tento kosmetický defekt zmizet.

Při užívání hormonálních antikoncepčních prostředků se často objevují pigmentové skvrny především v oblasti obličeje. Hormonální nerovnováha způsobuje nadbytek melaninu a kosmetický defekt v podobě pigmentových skvrn je na světě.

Sluneční paprsky a solária

Další plošné skvrny mohou vznikat hlavně v souvislosti s působením UV záření. Plošné hyperpigmentace vznikají jako důsledek  poškození kůže UV zářením s následným narušením její schopnosti regenerace. Trvalé pigmentové skvrny se tak objevují právě jako důsledek častého opalování v soláriích nebo drastickém opalování na živém sluníčku. Pokožka ve snaze ubránit se agresivnímu slunečnímu záření vyprodukuje větší množství kožního pigmentu melaninu. Nejčastěji se pokožka spálí na místech, která nejsou na opalování zvyklá - prsy, dekolt a záda. Zde se nežádoucí pigmentové skvrny objeví snadno a k tomu velice často.

Tmavé skvrny můžete také získat, jestliže se opalujete a současně užíváte antibiotika nebo jiné léky, které ve vás na sluníčku vyvolají alergickou reakci.

Jak se skvrn zbavit

Bělicí krémy dokážou skvrny částečně zesvětlit, málokdy však úplně odstranit. Pokud takový krém užíváte, rozhodně se vyhýbejte sluníčku vůbec, ať už umělému či přírodnímu, a používejte prostředky s vysokým ochranných faktorem. Při chemickém peelingu dermatolog aplikuje na pokožku speciální látku, která uvolní vrchní vrstvy pokožky. Nejčastěji se provádí peeling povrchový, pomocí kyseliny glykolové. Po takovém ošetření bude vaše pokožka podrážděná a zarudlá. Mezi fyzikální metody léčby patří slupování podchlazením a slupování laserem.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.