Bělení zubů
Jedná se o estetickou metodu ošetřování chrupu. Metoda spočívá v aplikaci různých bělících prostředků na povrch zubů. Princip bělícího procesu je silná oxidační reakce v povrchové vrstvě skloviny. Bělení zubů se provádí technikou ordinačního nebo domácího bělení zubů. Používají se činidla peroxid vodíku a karbamid peroxid o různých koncentracích. Bělení zubů se nedoporučuje u dětí, které jsou mladší 15 let.
Domácí aplikace
Při domácím ošetření bělení zubů si klient sám aplikuje bělící gely v nižší koncentraci bělících činidel do předem laboratorně zhotoveného nosiče gelu. Klient si aplikuje nosič s bělícím gelem 1 -2x denně na 2 -3 hodiny V denní nebo noční dobu. V průběhu bělení zubů se mohou objevit také i nežádoucí reakce.Celková doba bělení by neměla přesáhnout čtyři týdny. Doba udržení výsledného efektu je 12 - 36 měsíců. Závisí na kvalitě skloviny, neprovádění ústní hygieny, na působení různých vnějších pigmentů na chrup (pití kávy, černého čaje, kouření, některé druhy jídla atd.).
Bělící zubní pasty
Ve velké většině jsou pod pojmem bělící pasty označovány pasty, které obsahují např. látky, které snižují tvorbu zubního kamene, látky rozpouštějící zubní povlak, do kterého se ukládají vnější barviva a další jiné látky. Jedná se především o zubní pasty, které mají lepší čistící účinek.
Barva zubů
Barva zubů je z části dána geneticky, ale v průběhu vývoje zubů se může na výsledné barvě podílet také celá řada jiných faktorů. Po skončení vývoje zubů se mohou na jejich barvě „podepsat" také i vnější vlivy.
Fluorózní skvrny
Bohužel ani velmi důkladným čištěním zubů se nedají odstranit skvrny, které vznikly z předávkování fluoridem. Estetická léčba spočívá v zásahu do povrchu skloviny a doplnění moderními bílými materiály. Při bělení zubů se pouze setře rozdíl mezi skvrnami a pozadím ve sklovině zubu, protože dojde pouze k zesvětlení neporušené části skloviny.