Vrozené vývojové vady vylučovacího ústrojí
Anomálie vylučovacího ústrojí jsou poměrně časté, narodí se s nimi až 4% novorozenců. Kromě vzácných výjimek, kdy novorozenec přijde na svět s nefunkčními ledvinami, se v prvních dnech anomálie vylučovacího ústrojí neprojeví. Prvotním a často jediným příznakem jsou opakované infekce močových cest, popř. neprospívání dítěte. K podezření na anomálie mohou lékaře dovést také časté infekce horních dýchacích cest, opakované záněty středního ucha a také nevysvětlitelná „chudokrevnost".
Anomálie tvaru ledviny nebo jejího uložení
Jestliže nedojde k útlaku odvodných močových cest, nemusí tato anomálie znamenat komplikaci zdravotního stavu. Močovod může být zdvojen a někdy má atypický průběh, což může být příčinou zpomalení odtoku moči, stoupajícího riziko infekce močových cest i poškození funkce ledviny.
Vesikouretální reflux (VUR)
Jedná se o vrozenou vadu, při níž se moč vzhledem k nedostatečné funkci chlopně, která ústí močovodu do močového měchýře, vrací z močového měchýře do močovodu a v nejtěžším případě až do ledvinové pánvičky. Tyto potíže se vyskytují častěji u chlapců a pravděpodobnost vesikouretálního refluxu zvyšuje výskyt jiné anomálie močového ústrojí, popř. postižení dalšího člena rodiny.
Známky onemocnění
Podezření na vesikouretální reflux budí tzv. refluxová teplota: u jinak zdravého dítěte se objeví teplota 39 - 40°C, která za krátkou dobu odezní. Děti s vesikouretálním refluxem mohou močit „na dvakrát", nejprve malé množství, které do měchýře doteče z rozšířeného močovodu. Lehčí reflux se léčí preventivním dlouhodobým podáváním antibiotik, které mají za úkol předejít infekci pánvičky a ledvin samotných. U většiny dětí se zdravotní stav v průběhu raného dětství upraví. Pokud se vrací moč až do ledvinné pánvičky, která je chorobně rozšířená, přistupuje se k chirurgické léčbě.
Epispadie a hypospadie
Jedná se o anomálii, kdy vyústění močové trubice u chlapečků je buď na hřbetu penisu, nebo na jeho spodní straně. V takových případech se provádí operativní zákrok v v druhé polovině prvního roku života. Nejpozději do čtyř let věku dítěte je nutné problém vyřešit.
Fimóza (zúžení předkožky)
Jedná se o velmi častý a diskutovaný problém. Fimóza je nepoměr velikosti žaludu penisu a předkožky, která nejde přes žalud přetáhnout. V novorozeneckém věku je zcela anormální. Fimóza se může komplikovat záněty předkožkového vaku. Mezi další potíže patří obtížné močení, zvýšené riziko vzniku infekcí močových cest.
Léčba
Léčba je konzervativní: opatrné roztahování předkožky a přetažení přes žalud (zpravidla při koupeli), potírání mastičkami podle doporučení pediatra nebo chirurgická obřízka.
Idiopatický nefrotický syndrom
Příčina nefrotického syndromu je neznámá a projevuje se otoky kolem očních víček, později u genitálu. Někdy jsou děti vyšetřovány na očním pozadí pro podezření na zánět spojivek. Při nefrotickém syndromu dojde většinou k zvýšení hmotnosti následkem zadržování vody v těle. Současně se projevuje zvýšený sklon k tvorbě krevních sraženin. Diagnóza se potvrzuje orientačním vyšetřením moči.
Léčba
Léčbu vede dětský nefrolog a dítěti jsou podávány kortikoidní hormony a léky, které zasahují do imunitního systému nemocného. Při tomto typu onemocnění je důležitá spolupráce rodičů a lékařů. V akutní fázi, kdy se léčba zahajuje, bývá nutná hospitalizace, v období klidu může dítě vést zcela normální život. I během klidové fáze musí rodiče kontrolovat moč dítěte na přítomnost bílkoviny, množství moči i změny hmotnosti, aby mohla být v případě opakování onemocnění nasazena léčba včas.
Prognóza
Prognóza idiopatického nefrotického syndromu je poměrně dobrá, k poškození ledvinných funkcí dochází pouze zřídka. V některých případech, kdy onemocnění nereaguje na léčbu kortikoidy je nutné dlouhodobé léčení.