Nepříjemné potíže
Až 30% populace má problém s pravidelným vyprazdňováním.
Obvyklá strava zpravidla neobsahuje dostatek vlákniny, která pomáhá tělu zbavovat se odpadních látek. Jedním z nejběžnějších následků je pak zácpa. Rozhodně se nestresujte, pokud nemáte stolici denně. Pokud se vyprazdňujete pravidelně, klidně i jednou za dva dny, bez bolestí, je vše v pořádku. Pokud ale chodíte dvakrát do týdne a ještě stěží - míváte bolesti, vaše stolice je tuhá, máte problém. Námaha při vypuzování tuhé stolice může vést až ke střevním obtížím, hemoroidům, a dokonce i k zánětu slepého střeva. Pokud zácpa trvá déle než dva týdny, vyhledejte lékaře.
U některých pacientů může být zácpa samostatnou nemocí, u jiných je příznakem, který provází jiná onemocnění. Může se jednat o nemoci, při nichž jsou postiženy různé orgány trávicího traktu. Proto je třeba nejprve vyloučit závažné onemocnění podrobným vyšetřením u gastroenterologa.
V současnosti se ale nejvíce lidí potýká se zácpou návykovou. Jde o civilizační problém, kdy lidé mají málo pohybu, vlákniny, tekutin. Dalším aspektem, který zabraňuje vyprazdňování, je potlačování spontánní potřeby jít na stolici. Pravidelné vyprazdňování podpoříte, zvyknete-li si strávit každý den ve stejnou dobu deset minut na toaletě (obvykle po jídle), bez ohledu na to, zda máte potřebu vyprázdnit se. Buďte trpěliví, vaše tělo si nakonec na pravidelný režim zvykne, může to ale trvat i několik měsíců.
Kromě nedostatku vlákniny může zácpu způsobit také přílišné množství masa nebo mléčných výrobků ve stravě, málo tekutin (pro vytvoření měkké stolice potřebuje vláknina vodu), alergie na potraviny, ale také úzkost a stres.
V případě obtíží nejprve sáhneme po projímadlech v podobě čípků, tablet, kapek. Jejich nadužíváním si ale můžeme poškodit sliznice střeva a atrofovat hladkou svalovinu. Vždy je lepší začít s méně drastickými a přirozenějšími prostředky na vyvolání stolice. Začít můžeme právě dostatečným přísunem tekutin, pravidelným pohybem a stravou bohatou na vlákninu.
Při zácpě tedy nepoužívejte pravidelně čípky, protože váš trávicí systém se snadno stane závislým na chemické stimulaci. Místo toho zvolte některé z přírodních objemových pojímadel, například švestky, psyllium nebo prášek z lněných semínek. Jedna až dvě čajové lžičky psyllia rozpuštěného ve vodě zajistí pravidelné vyprazdňování a rovněž upraví hladinu cholesterolu. Přivítejte každý nový den sklenicí teplé vody s citronovou šťávou. Tento časem prověřený lidový prostředek se osvědčuje u řady lidí trpících zácpou. Pomoci může i olivový olej - spolkněte lžičku olivového oleje před spaním. Pokud nezvládnete koncentrovanou olejovou chuť, kápněte si na lžičku pár kapek citronu.
Děti a zácpa
Některé děti chodí na stolici po dvou dnech a problémy s vyprazdňováním nemají. Obdobně některé zdravé, plně kojené děti mají zcela normální stolici jednou za týden.
Nejčastějšími příčinami zácpy jsou psychické zábrany, kdy dítě nejde na záchod, protože se bojí - má strach ze tmy, má pocit chladu na toaletě či nepřirozeného sezení na vysoké míse, někdy nechce opouštět zábavu nebo odejít z vyučování. Později se dítě brání jít na toaletu ze strachu z bolesti, zatlačuje střevní obsah, a tak vzniká začarovaný kruh. Konečník dítěte je rozepjatý, je v něm velké množství tuhé stolice a kolem protéká řidší stolice, která trvale odchází. Vzniká tak paradoxně dojem, že dítě má průjem. U některých dětí vídáme akutní zácpu - většinou je vázaná na změnu prostředí (škola v přírodě, tábor).
Léčba zácpy u dětí je vždy dlouhodobá. Jjím základem a nejlepší prevencí je správná výživa a pravidelný režim. Pravidelné střídání odpočinku a zaměstnání a dostatečná tělesná aktivita vedou k upevnění přirozených biorytmů. Dítě by mělo chodit na nočník nebo na toaletu ve stejnou dobu. Velmi důležitý je zvýšený příjem tekutin. Omezujeme mléko, nahrazujeme ho jogurty a kefíry.