Kód pojišťovny

Zase mne bolí záda

Ilustrační obrázek

Odborníci tvrdí, že akutní a intenzivní bolest zad je varovným signálem, který nás informuje o nějakém dlouhodobějším problému se zády nebo o zdravotním problému, který se zády nemusí souviset.
Mnozí lidé, kteří mají potíže se zády, zažívají krátké záchvaty bolesti, ze kterých se zcela zotaví. Není stanovena žádná diagnóza a jejich bolest je označena jako nespecifikovaná. Podrobná vyšetření nejsou nezbytná a často nezjistíme ani příčinu. Bolest může být způsobena napnutím vazů, šlach nebo jiných měkkých tkání. Někdy může mít dotyčný citlivé oblasti kolem páteře nebo mezi křížovou a kyčelní kostí pánve.
Máte-li ochablé zádové nebo krční svaly, můžete si jediným „špatným" pohybem způsobit vyhřeznutí ploténky, zánět meziobratlového kloubu. Také chronická onemocnění jako artróza a osteoporóza mohou dospět do fáze, že vyvolávají akutní bolest. Jakýkoli navyklý postoj, který mění přirozené křivky páteře, může taktéž vyvolat bolest zad. Nerovnoměrné napětí, kterému je páteř vystavena nerovnoměrným zatížením svalových skupin a zároveň ochabnutím svalstva na opačné straně, může způsobit ztuhnutí a ztrátu pružnosti plotének nebo stlačení meziobratlových kloubů.

Bolestivá ploténka

Meziobratlové ploténky tlumí nárazy v páteři. Jsou to chrupavčité destičky mezi horními 24 obratli a pomáhají je chránit před nárazy. Normální destička má tuhé fibrózní pouzdro a uvnitř měkkou tkáň, ale za určitých okolností se může tuhá zevní část poškodit a měkká dřeň se vyboulí a prodere ven.
Většina z nás si stěžuje, že má „vyskočenou" ploténku. Jde ale o nepřesné označení, protože ploténky se ve skutečnosti nemohou posunout. Mohou se opotřebovat, rozštěpit nebo prasknout. Dochází k tomu po nějakém opotřebování páteře(často spojeném s ohýbáním nebo zvedáním). Ploténka praskne nebo vyhřezne a rosolovité jádro je štěrbinou vytlačeno do vnějšího prstence. Většina těchto vyhřezlých plotének však již byla opotřebovaná a namáhání páteře problém zaktivovalo. Rosolovitá hmota, která byla vytlačena ven, pak tlačí na nerv ploténky a způsobuje silnou bolest zad, která se šíří dolů do dolní končetiny a někdy až do nohy.  Postižený může pociťovat necitlivost a mravenčení, zvláště ve spodní části nohy. Některé svaly také mohou zeslábnout a reflex (testovaný poklepáním neurologickým kladívkem) může vyhasnout. Poloha těchto změn lékaři pomůže stanovit, který nerv byl poškozen. Bolest způsobená prasklou ploténkou může být velice silná. Příznaky se obvykle pomalu lepší a nakonec zmizí. Nicméně jakmile ploténka jednou praskne, je již trvale zeslabená a neustále hrozí nebezpečí dalšího záchvatu bolesti zad.

K výhřezu ploténky dochází nejčastěji v kříži. Někdy je to důsledek přílišné námahy nebo se prudce otočíte. Častěji však k výhřezu dochází postupně, většinou ve věku mezi 20 a 50 lety. U mladších osob jsou ploténky tak pevné, že s výjimkou vážného poranění krku by tlak dříve zlomil kostní obratel, než poškodil meziobratlovou ploténku. Ke konci středního věku se měkké jádro ploténky začíná zahušťovat a opět je odolné proti poškození.

Vyhřezlá meziobratlová ploténka se může vyléčit, pouze když se ta část měkké ploténkové dřeně, která vyhřezla, buď svraští, nebo odstraní chirurgicky. Lékař doporučí klid na lůžku, aby se ploténka zbavila tlaku a tím se uspíšilo hojení, které trvá kolem šesti týdnů. Pokud do té doby nedojde ke zlepšení, lékař může doporučit rentgen nebo myelografické vyšetření. To znamená, že se před rentgenováním vstříkne do prostoru klem míchy kontrastní látka, aby se zobrazilo, jak daleko ploténka vyčnívá. Je-li to nutné, přikročí se k operaci, při níž se odstraní vyčnívající část.

Ischias

Jelikož největšímu zatížení a silám při ohýbání je vystavena dolní část bederní páteře, nejčastěji poškozenými nervy jsou pátý bederní nervový kořen a první křížový kořen. Bolest při ischiasu vystřeluje ze zad po vnější straně stehna a nohy až do chodidla a její příčinou je dráždění kořene sedacího nervu v křížové části páteře. Může vzniknout náhle, např. při určitém natočení těla, a zhoršuje se při předklonu, při kašli nebo kýchání.
Pokud jsou příznaky  velmi prudké, zkuste ledové zábaly dolní části zad. Pokud je bolest mírnější,ale dlouhodobá, zkuste zábaly horké. Lékaři doporučují klid na lůžku s pevnou matrací. Rentgen zad obvykle mnoho nevyřeší, ale může ukázat zúžení prostoru mezi dvěma obratli, kde je uskřinutá ploténka.

Spondylóza (opotřebení páteře) je velmi běžná. K prvním změnám způsobeným opotřebením dochází u někoho již kolem 25. roku života. To je také jeden z hlavních důvodů, proč jsou sportovci na vrcholu výkonnosti tak mezi 20. a 25. rokem života.
Dolní část zad nese hmotnost celého člověka a provádí většinu ohýbání a otáčení. Proto jsou změny způsobené opotřebením páteře nejčastější v bederní oblasti a označují se jako bederní spondylóza. Bederní spondylóza se objevuje nejčastěji právě mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem a mezi pátým bederním obratlem a prvním segmentem kosti křížové a způsobuje ischias.
To, že dochází ke změnám opotřebením, ale neznamená, že budete náchylní k bolestem zad. U mnoha lidí došlo k výrazným změnám a přitom mají jen malé problémy.
Změny krční páteře jsou zcela běžné (krční spondylóza). Nemusejí způsobovat vůbec žádné problémy nebo mohou vést k bolestem krku spojenými s bolestmi hlavy nebo s bolestmi paže. Pohyblivost krku je omezena a někteří pacienti mají citlivé místo v trapézovém svalu ležícím mezi krkem a rameny. Paže mohou ztratit sílu a reflexy. Mnozí lidé postižení krční spondylózou trpí rovněž bolestmi v dolní části zad.

Prudké bolesti zad

Velmi časté jsou také záchvaty prudké bolesti zad, která se může šířit do hýždí nebo do stehna. Po dobu trvání bolesti má postižený pocit ztuhlosti a velké bolesti zad. Jsou-li příznaky velmi silné, nazýváme tento stav lumbago. Bolest může trvat jeden nebo dva dny, ale také i několik týdnů. Pak příznaky zcela zmizí, ale mohou se vracet. Příznaky se zhoršují nesprávným držením těla a zvedáním těžkých předmětů.
Termínem kokcygodynie označujeme bolest na ocasním konci páteře neboli kostrči. Obvykle se však nezjistí žádná příčina bolesti. Pro pohodlnější sezení je možné použít měkkou podušku, ale stav se časem upraví sám.

Bolest při bederním ústřelu (lidově houseru) v dolní části zad nebo v bederní krajině může být tak veliká, že se záda „zablokují" a pacient zůstane v ohnuté poloze. Příznaky ústřelu způsobují namožené zádové svaly a vazy, výhřez meziobratlové ploténky nebo posunutí obratle. Bolest vznikne často při předklonu, při sedání nebo vstávání a bývá spojena s bolestí sedacího nervu. Lékaři doporučují klid na lůžku se zpevněnou matrací, aby byl podklad naprosto tvrdý. Pacient užívá analgetika a někdy krátkodobě svalová relaxancia. Lékař může doporučit také alternativní léčbu- manipulativní léčení nebo akupunkturu. Při prudkých bolestech se doporučují ledové obklady. Další možností jsou horké obklady, jehličkové spreje, podvodní sprchy a speciální cvičení v bazénu.

Citlivé nervy

V páteřním kanálu a v místech, kde vycházejí ze stran páteře, mohou být nervy snadno uskřípnuty poškozenými ploténkami, kloubními výběžky nebo obratli. Je-li nerv skřípnutý, je omezena jeho schopnost přenášet podněty. Jestliže k tomu dojde, můžete v oblasti zásobované nervem cítit bolest nebo mít pocit  necitlivosti a mravenčení, a svaly v dolní končetině nebo v noze, které nerv ovládá, mohou zeslábnout. Mícha přenáší tyto pocity do mozku.

Bolesti šíje

Zatímco bolest v dolní části zad obvykle vystřeluje do dolních končetin, bolest krku může zasáhnout ramena a paže. U nekomplikovaných problémů s krkem obvykle postačí dostatek odpočinku, užívání léků proti bolesti a fyzioterapie. Zajistit vhodnou oporu a klidovou polohu krku pomůže vyztužený krční límec.
Snad každému je známý stav, kdy se probudíme se ztuhlým a bolavým krkem. Pohyb je v takových případech možný jen na jednu stranu a svaly v dolní části krku mohou být bolestivé. Žádné další bolesti zad nebo s horními či dolními končetinami se neobjevují. Bolest souvisí se svalovou křečí a zmizí během tří až čtyř dnů. Pomoci může jemné natažení krku.

K hyperflexi  krku dochází při autonehodách, kde kvůli prudkému nárazu nemají svaly čas zaujmout správnou pozici a hlava se na krku pohybuje jako kyvadlo. V nekomplikovaných případech jsou pouze nataženy vazy v krku a bolest a ztuhlost jsou způsobeny křečí krčních svalů, která vznikne jako obranný mechanismus. Nevyskytují-li se žádné další problémy, postačí léčba pomocí měkkého límce a léků proti bolesti. V některých případech bolest přetrvává déle než šest týdnů a je možné, že poranění bylo vážnější: způsobilo poškození plotének nebo dalších struktur a vedlo k poškození nebo skřípnutí nervů. V tomto případě je nutné provést podrobnější vyšetření. Léčba může skončit i operací.

Ploténka může vyhřeznout také v krční páteři, i když je to méně běžné než u dolní části zad. Krk je zcela ztuhlý a bolest může vystřelovat do jedné paže, která pak postrádá sílu, smyslové vjemy a reflexy. Ve většině případů bolest odezní s pomocí odpočinku a léků proti bolesti. Vhodná je fyzioterapie posilující krční svaly.

Nezapomeňte na pohyb

 V dnešní době u většiny populace narůstá klidové statické zatížení způsobené sedavým zaměstnáním, trávením volného času u počítače a před televizí, z našeho života mizí pohyb. Aby svaly, vazy a klouby zůstaly zdravé, potřebují být pravidelně používané. K tomu, aby zátěž působila na celou délku páteře rovnoměrně, je zapotřebí podpory břišních, zádových a samozřejmě mnoha dalších svalů. Ovšem slabé břišní a zádové svalstvo nedokáže vyvinout dostatečné napětí, aby se vyrovnalo se zátěží. Pohyb nejenže zachovává svalům sílu, ale také přenáší nezbytné živiny do tkání těla. Bez něho ploténky vysychají a zmenšují se, čímž negativně ovlivňují meziobratlové klouby a vazy ztrácejí pružnost.
Většina z nás také špatně sedí u svých pracovních stolů. Při sezení zvětšuje gravitační síla tlak hmotnosti horní části těla na dolní partie páteře. Proto je velmi důležité sedět tak, aby naše záda netrpěla.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.