Potíže s kůží
Kůže patří k největším orgánům lidského těla a má celou řadu životně důležitých funkcí.
Umožňuje kontakt se zevním prostředím, ale také současně chrání před škodlivým působením okolí. Odráží celkový zdravotní stav organismu. Celá řada vnitřních nemocí se projevuje zhoršenou kvalitou pokožky. Kožní nemoci mohou zasáhnout také sliznice zažívacího, močového a pohlavního ústrojí. Aby naše pokožka byla krásná a mohla plnit všechny své funkce, musíme se o ni starat.
Suchá a stárnoucí kůže
Některé partie kůže jsou vystaveny působení zevního prostředí a také se velice rychle poškodí. Na tváři, výstřihu a pokožce rukou jsou patrné každodenní nepříznivé vlivy, které pokožce škodí. Bez dostatečné ochrany dochází nejprve k jednorázovému podráždění, při chronickém působení pak vzniká poškození, které se projevuje jako předčasné stárnutí s degenerativními změnami ve formě senilních pigmenatací, hrubých vrásek atd.
Prevence je možná každodenním používáním prostředků s ochrannými UVB i UVA faktory. Velmi důležitá je ochrana kůže pleše, protože na ni dopadá slunce přímo po celý den. Kůže rukou patří jednoznačně k nejvíce namáhavým partiím. Je sice velice odolná, ale časté namáčení, používání mýdla nebo kontakt s chemickými látkami ji zbavuje nezbytných tukových složek a vysušuje ji. Pokožka pak následně ztrácí pružnost a vznikají drobné prasklinky, které mohou být vstupní branou infekce.
Základní prevence
Základní prevencí je používání gumových rukavic s bavlněnou vložkou při každé práci. Jestliže již k poškození kůže dojde, je možné zkusit samoléčbu obnovováním přirozeného ochranného kyselého kožního pláště koupelemi rukou v octové vodě. Roztok vytvoříme přidáním 2 lžic octa na 1 litr vlažné vody a oplachujeme kůži po každém intenzivním používání mýdel a saponátů, s následným pečlivým promazáváním kůže mastmi a krémy určenými k péči o ruce. Obsahují složky, které jsou důležité k k obnovení hydrolipidické bariéry, které udržují kůži vláčnou a odolnou.
Rizikové oblasti
Zvýšenou péči bychom měli věnovat oblasti loktů, kolen a plosek nohou. Jedná se o partie, kde se kůže brání působení zvýšeného tlaku a tahu tvorbou vysoké rohové vrstvy. Vznikají tak zhrubělá ložiska tvrdé kůže, která nepůsobí kosmeticky příznivě a mohou se zde tvořit hluboké praskliny. Důležitou prevencí je každodenní promazávání pleťovými mléky nebo mastnějšími krémy.
Pravidelně bychom se měli starat také o pokožku na patách. Vhodné je obrušování nánosů hyperkeratóz pemzou nebo jinými nástroji, které jsou k tomuto účelu vhodné.
Zvlášť velký význam má péče o nohy u lidí se špatným prokrvením dolních končetin nebo s cukrovkou, u nichž je vyšší riziko infekčních komplikací. Při vzniknutí prasklin se pro prevenci infekce dobře uplatní přípravky s antibakteriálními účinky. Velmi dobrý efekt má kombinace roztoků, které lépe proniknou do hlubokých prasklin s následným použitím mastí nebo krémů, které kůži zvláční a zjemní.
Svědění kůže
Tento problém doprovází celou řadu kožních nemocí, ale v některých případech se objevuje také zcela samostatně bez kožních projevů. Svědění kůže, které provází rozsáhlou skupinu nemocí se liší vyvolávající příčinou také vzhledem kožního postižení. Jednou z nejčastějších svědění kůže je atopický ekzém, který většinou pochází z dětství. Při prvních příznacích bychom neprodleně měli navštívit dermatologa. Atopická kůže je od dětství výrazně sušší, velmi citlivá a přehnaně reagujíc na sebemenší zevní i vnitřní podněty. Vyžaduje trvalou péči i v klidovém období.
Toto onemocnění probíhá v různých formách téměř po celý život. Důležité je šetrné mytí a minimální používání mýdel a naopak intenzivní hydratace a promašťování. Vhodné jsou například přípravky s kyselým nebo neutrálním pH, prostředky bez parfemace určené pro citlivou až alergickou kůži nebo pleťové mléka a krémy s obsahem urey, která kůži zvláčňuje a hydratuje.
Přecitlivělost na nikl a kobalt
Svědění a zčervenání kůže může vzniknout také při přecitlivělosti na nikl a kobalt. Tyto příznaky jsou natolik typické, že je možno stanovit diagnózu i bez lékařského vyšetření. Pomoci může nalakování kovových součástí oblečení několika vrstvami bezbarvého laku na nehty, výběr kovových součástí a nošení šperků z kvalitního stříbra, zlata nebo z nealergizujících slitin.
Fotodermatózy
Nemoci, které jsou vyvolané působením slunečního záření na kůži se nazývají fotodermatózy a ve většině případů bývají způsobeny kombinovaným působením léků, chemických nebo kosmetických látek a slunečního záření. Z celkově užívaných léků jsou častou příčinou tetracyklinová antibiotika nebo některé léky, které se užívají na vysoký krevní tlak. Z přípravků užívaných zevně jsou to nesteroidní antirevmatika k lokální aplikaci při bolestech svalů nebo kloubů.
Při silné fototoxické až fotoalergické reakci vznikají často drobné nebo větší puchýřky. Pro úlevu jsou vhodné vysýchavé obklady s hypermanganem, Jarishem nebo borovou vodou. Při vytvoření puchýřku není vhodné aplikovat zásyp ani tekutý pudr, protože tkáňový mok z puchýřků vytvoří se zásypem strupy, které brání zasychání ložiska. Částečný účinek mají antihistaminika, která tlumí probíhající reakci, a zevně aplikované kortikoidní masti.
Svědění kůže po zahřátí
Mezi nejčastější příčinu takových příznaků patří parazitární infekce zákožku svrabovou. Přenos svrabu se uskutečňuje těsným kontaktem s nemocným člověkem, při sdílení ložního prádla, ručníků nebo oblečení. Důležité je včasné rozpoznání diagnózy , aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Podstatnou zásadou léčby jsou léčebná opatření všech rodinných příslušníků či spolubydlících.
Alergie na léky a potraviny
Potravinová alergie se projevuje nejčastěji tvorbou kopřivkové vyrážky, která má červené zbarvení, kůže je teplá na pohmat svědí. Reakce trvá většinou několik hodin až dní, objevuje se na trupu nebo končetinách. Základním opatřením je vynechat podezřelé potravin z jídelníčku a užití antihistaminik. V případě, že kopřivka doprovázena dýchacími a polykacími problémy, je nutná návštěva lékaře.
Bodnutí hmyzem
V některých případech se po kousnutí hmyzem objevuje výrazná místní reakce ve formě zarudlého na pohmat tužšího ložiska ve velikosti několika centimetrů. K hojení napomohou studené obklady a zevní ošetření antihistaminikem.V případě, že se uprostřed objeví hnisavý puchýřek, doporučuje se místo desinfikovat jodem nebo podobnými přípravky.
Kousnutí klíštětem
Při kousnutí klíštětem je důležité vždy neprodleně klíště odstranit. Postižené místo potřete dezinfekcí a pak vytáhneme klíště jemným, ale vytrvalým tahem pomocí pinzety. V místě kousnutí často přetrvává drobné zarudnutí, které za několik dnů zcela odezní. Hlavním rizikem je kožní borelióza, která se projeví až v odstupu několika týdnů nebo měsíců po odstranění klíštěte. Hlavním příznakem je narůžovělá ploška, která nezpůsobuje vůbec žádné potíže, nesvědí, nebolí, pouze se nenápadně plošně zvětšuje a v centrálních partiích mizí.