Močové cesty
Ze všech infekcí vyvolaných bakteriemi jsou močové infekce (uroinfekce) ty nejčastější. Záněty močových cest sužují častěji ženy, a to od batolecího věku až po stáří. Onemocnění prodělá v průběhu života až 30 % žen. Příčinou je snadná dostupnost bakterií z oblasti konečníku a snížená schopnost sliznic dolních močových a pohlavních cest.
Bakteriální infekce močových cest je v 95 % případů způsobená střevními bakteriemi, které se z konečníku dostaly na sliznici močových cest, kde se uchytily a vyvolaly zánět. U mladých, sexuálně aktivních žen jsou záněty vyvolány některými kmeny streptokoků, žijícími na povrchu hráze a sliznic poševního vchodu.
Potíže při močení a bolest nás po vyzkoušení přírodních metod přinutí k návštěvě u lékaře, kde se pravděpodobně prokáže přítomnost bakterií v moči. Může však nastat i případ, kdy k lékaři jdeme na běžnou prohlídku, netrpíme žádnými obtížemi a přítomnost bakterií v moči se prokáže rovněž. V takovém případě se nejedná o infekci, ale o osídlení sliznic močových cest bakteriemi. Odborné označení je asymptomatická bakteriurie čili o přítomnost bakterií v moči bez příznaků.
Pijte vodu!
Ke vzniku zánětu nestačí jen průnik bakterií do močových cest - bakterie potřebují podmínky pro uchycení a množení na sliznici močových cest. K tomu dojde v okamžiku, kdy je z různých příčin oslabený průtok močovými cestami a tím zhoršený mechanický oplach sliznice. Stává se to, když člověk málo pije, moči je málo a je silně koncentrovaná.
Obranyschopnost sliznice může být snížena v důsledku hormonálních změn v průběhu života, souběžným onemocněním nebo přecházením různých viróz. Přecházíme-li „banální nachlazení", oslabujeme si imunitu celkově. U některých žen má nemoc dědičné předpoklady. U mužů se infekce močových cest objevují typicky u novorozených chlapců, kdy kopírují výskyt vrozených vad močových cest. Tyto odchylky od jejich optimálního tvaru a funkce způsobují zpomalování toku moči. Záněty později trápí muže po padesátém roce života, kdy se začínají objevovat příznaky zhoršeného odtoku moči z měchýře, např. při zbytnělé prostatě. U mladších mužů jsou záněty močové trubice vyvolány pohlavně přenosnými chorobami.
Symptomy zánětu močového měchýře jsou nezaměnitelné. V první fázi se onemocnění projevuje častějším nutkáním k močení, avšak postižený se vždy vyprázdní jen trochu. Pociťuje pálení a za stydkou sponou tupou bolest. Moč může být krvavá, kalná a páchnoucí.
Léčba
Podle příznaků se infekce močových cest dělí na infekce dolních močových cest a horních močových cest. V prvním případě se jedná o cystitidu - zánět močového měchýře. Nemoc má různé formy, od lehkých, které odezní samy, až po stavy s krví v moči a vracejícími se obtížemi. Zánětu, který se opakuje brzy po léčbě nebo má těžký průběh již při prvním výskytu je třeba věnovat zvýšenou pozornost.
Při prvním nebo ojedinělém zánětu měchýře je dostačující léčba užíváním antibiotik, nejčastěji se předepisují antibiotika penicilinové řady. Úleva se často dostaví už během druhého dne léčby. Během léčby musíme dbát na pitný režim a odepřít si sex. Sex totiž vyvolává překrvení a mechanické dráždění sliznice poševního vchodu a dolních močových cest a tím se zhoršují podmínky léčby zánětu. Téměř dvě třetiny žen, kterým se záněty dolních močových cest opakovaně vracejí, pocítí první příznaky již za 24 hodin po pohlavním styku. Tyto ženy by měly souběžně s antibiotiky používat vaginální antibakteriální krém nebo tablety.
V případě opakovaných infekcí vznikajících na podkladě snížené obranyschopnosti sliznic bývá úspěšná stimulace imunity výtažky z oslabeného kmene obvyklého původce nákazy. Pravidelná konzumace laktobacilů harmonizuje bakteriální osídlení ve střevním traktu i vagíně.