Zapomenuté luštěniny
Luštěniny jsou v našem jídelníčku dost často opomíjeny, nebo někteří jimi doslova opovrhují a to je škoda, protože jsou pro naše zdraví nesmírně cenné. Mezi nejvýznamnější luštěniny u nás patří hrách, fazole, sója a čočka. Mezi méně známé luštěniny patří bob, cizrna, vikev atd.
Luštěniny jsou velkým zdrojem bílkovin. Obsahují dokonce nejvíce bílkovin z rostlinných potravin.
Tuky a sacharidy
Hrách, fazole a čočka obsahují 1% až 2 % , sója 20% i více tuku. Tuk luštěnin je nesmírně hodnotný, protože obsahuje okolo 60% polynenasycených mastných kyselin a pouze malý podíl nasycených kyselin. Luštěniny obsahují také okolo 60% velmi prospěšných sacharidů ve formě škrobu, s výjimkou sóji, která ho obsahuje zhruba 30%. Jednoduché sacharidy a dextriny jsou přítomny ve velmi malém množství. Mezi velmi významnou složku luštěnin patří vláknina. Ta je tvořena také pektinovými látkami, které působí na snižování hladiny cholesterolu v séru.
Vitaminy a minerální látky
Veškeré luštěniny mají poměrně velký obsah vitaminů skupiny B. Sója obsahuje 14 mg vitaminu E ve 100 g, který je zdraví velmi prospěšný. Zahradní luskoviny, jakými jsou fazolové lusky a zelený hrášek mají také větší obsah karotenu (provitamin A) a vitaminu C (kolem 25 mg ve 100g).
Mezi významné minerální látky patří draslík, fosfor a hořčík. Dále se jedná o měď, zinek a mangan. Ze stopových prvků obsahují nejvíce kobaltu, molybdenu, vanadu a jódu.
Nadýmání
Dietetickou nevýhodou luštěnin je přítomnost látek, které způsobují nadýmání. Je to zapříčiněno obsahem tetrasacharidu stachyózy a trisacharidu rafinózy ve slupkách, které jsou rozkládány až některými bakteriemi v tlustém střevě. Je proto vhodné při namáčení okyselit vodu několika kapkami citrónu a propasírovávat slupky luštěnin.
Puriny
Luštěniny také obsahují purinové látky, které se v organismu metabolizují na kyselinu močovou. V případě ledvinových a močových kamenů nebo u dny je proto potřeb konzumaci luštěnin omezit. Poškození organismu purinovými látkami hrozí především při snížené vylučovací schopnosti ledvin a při jejich zvýšené konzumaci.