Ledové nohy a ischemie
Spíte v teplých ponožkách i v létě a máte pořád studené nohy?
V tom případě se s největší pravděpodobností jedná o nějaký zdravotní problém. Ve většině případů trápí studené nohy především ženy. Mezi nejčastější příčiny studených nohou patří nedostatečné krevní zásobení dolních končetin. Neurocirkulační problémy se projevují především chladem v dolních končetinách a často souvisí s poruchami nervové soustavy. K zúžení cév (vazokonstrikci) může také dojít pod vlivem většího psychického vypětí nebo za chladnějšího počasí.
Ischemie
Ischemie znamená nedokrevnost a označuje nedostatečné zásobení některých částí těla krví. Veškeré živé buňky potřebují kyslík a živiny, které jsou přenášeny krví prostřednictvím sítě tepen a vlásečnic. K nedokrevnosti končetin dochází tehdy, jestliže se tepny v nich stanou neprůchodnými v důsledku ucpání krevní sraženinou nebo uloženinami tuku.
Jaké jsou příčiny?
Mezi nejčastější příčiny ischemie patří ateroskleróza, která postihuje tepny dolních končetin. Při ní dochází k ukládání tukových částic do tepenných stěn a nakonec může dojít k ucpání postižené cévy. Při rozvinutém onemocnění je zpravidla postiženo větší množství cév, ale porucha některých může být mnohem závažnější než u ostatních. V případě, že ateroskleróza napadne koronární tepny, které přivádějí krev do srdečního svalu, vede to ke vzniku anginy pectoris nebo srdečnímu infarktu.
Ischemická choroba dolních končetin
Jedná se o onemocnění, které se projevuje právě nedostatečným prokrvením dolních končetin a studenýma nohama. Mezi hlavní příčinu potíží patří ateroskleróza neboli kornatění tepen. Postižení mozkových tepen ve většině případů způsobuje cévní mozkovou příhodou, mozkovou mrtvici, onemocnění koronárních tepen nebo infarkt myokardu. Toto onemocnění se vyvíjí postupně a probíhá v několika fázích. V počátku onemocnění lidé špatně snášejí kolísání teplot. Postupně se přidává bolest v lýtkách nebo křeče. V pozdější fázi dochází k omezení přítoku krve do končetin a vzniká zvýšené riziko odumření tkání a na nohou se může vyskytnout sněť (gangréna). Pro ischemii je typické, že bolest po zastavení při delší chůzi během jedné až dvou minut zcela odeznívá. V případě, že je tepenný uzávěr umístěn výše – v aortě (hlavní tepna procházející hrudníkem a břichem, která přivádí krev do nohou), může se bolest objevit také ve stehnech a hýždích , a postižený kromě toho může trpět také impotencí. Je proto důležité nepodceňovat celou řadu potíží a podrobit se cévnímu vyšetření.
Buergerova nemoc
Jinou a poměrně vzácnou příčinou ischemie dolních končetin je tzv. Buergerova nemoc. Což je zánětlivé onemocnění cévní výstelky a ztluštění stěny tepen do té míry, že dojde k výraznému omezení krevního průtoku. Onemocněním jsou postiženi především kuřáci. Přesná příčina onemocnění není známa, ale předpokládá se, že nejvíce škodí právě toxické látky, které jsou obsaženy v tabákovém kouři.
Jak můžeme podpořit správnou funkci žilního systému?
Funkci žilního systému můžeme podpořit pravidelnou fyzickou aktivitou, omezením dlouhého stání a eliminací všech rizikových faktorů (kouření, nadměrného pití alkoholických nápojů, konzumace příliš tučných jídel apod.). Každý den bychom se měli věnovat pohybu, a to nejlépe po dobu 30 minut. Dále se doporučuje konzumovat potraviny, které podporují cévní stěny (pohanka, brusinky, červená paprika).
V případě rozvoje onemocnění bychom měli konzumovat léky, které zamezují tvorbu sraženin (trombů), popřípadě léky způsobujíc roztažení (vazodilataci) cév. Je vhodné kontrolovat si hladinu cukru v krvi (není vhodné kolísání glykemie). Určitě bychom se také měli vyhnout prochlazení a udržovat stále nohy v teple.
Ryanadův syndrom
Projevuje se brněním a pálením v prsech, necitlivostí prstů u nohou a zvýšenou přecitlivělostí na chlad. Jedná se o poruchu krevního oběhu, která způsobuje bolestivou křeč kapilár v prstech rukou a nohou. Charakteristické jsou barevné změny v postižených oblastech a nejvíce jsou viditelné na rukou. Pomoci si můžeme cvičením prstů a prováděním střídavých ručních nebo nožních koupelí. Dále se doporučuje omezit pití kávy a černého čaje a zredukovat pobyt v klimatizovaných místnostech na minimum.