Výběr vhodné antikoncepce
Hormonální antikoncepci může až na ojedinělé výjimky užívat skoro každá zdravá žena.
Užívání hormonální antikoncepce je v příbalových letácích doporučováno zdravým ženám, nekuřačkám, do 35 let. Je to z toho důvodu, že ve věku nad 35 let se statisticky zvyšuje pravděpodobnost přidružených interních onemocnění, jako jsou např. chronická žilní nedostatečnost, křečové žíly, vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšená hladina krevních tuků a další. Uvedená onemocnění ve svých důsledcích mohou ovlivňovat krevní srážlivost a přispívat tak ke zvýšenému riziku tvorby krevních sraženin.
Neexistuje žádný „univerzální“ postup při výběru antikoncepce. Vždy je potřeba vzít v úvahu řadu hledisek, jako jsou věk, parita a zdravotní anamnéza každé pacientky. Jedné ženě by mohlo vyhovovat zároveň více druhů a typů antikoncepce, naopak u jiné je nutno vybrat z úzkého okruhu vhodných kontracepčních přípravků, ať už jde o hormonální tabletu, nitroděložní tělísko nebo některou formu bariérové či operační antikoncepce.
Hladiny hormonů se snižují
Dávka hormonů potřebná k blokádě ovulace byla u prvních antikoncepčních tabletek skutečně vysoká, nežádoucí účinky poměrně časté, a proto bylo uživatelkám doporučováno občas pilulky na měsíc či dva vysadit. Dnes má žena k dispozici antikoncepci obsahující pouhé setiny dávek hormonů obsažených v původních pilulkách. Nejmodernější hormonální preparáty dokonce udržují v těle hladinu ještě nižší než v neblokovaném ovulačním cyklu, kdy vlastní hormony vylučované do těla ženy z vaječníků mohou způsobovat různé nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu. Se snížením dávky hormonů obsažených v pilulce se redukuje frekvence nežádoucích účinků (nevolnost, bolesti hlavy, napětí prsů, změny nálady). Syntetické hormony se po vysazení pilulky z těla rychle vylučují (během několika desítek hodin již nejsou v krvi zjistitelné).
Hormonální antikoncepce
Kombinovaná hormonální antikoncepce se skládá za dvou látek, tzv. estrogenu (zpravidla syntetického ethinylestradiolu) a některého z rozličných druhů gestagenů. Na trhu je již i tzv. přirozený estrogen, estradiolvalerát (v kobinaci s dienogestem), který je schopen se v organismu přeměnit na přirozený estrogen – estradiol, jenž se rychleji vstřebává a zároveň rychleji odbourává, čímž méně zatěžuje metabolismus jater. Tím, že režim podávání kopíruje přirozený menstruační cyklus, se daří lépe udržet stabilní hladiny hormonů v krvi, což může ženám přinést méně nežádoucích účinků souvisejících s kolísáním hormonálních hladin.
Některým ženám může dělat potíže vyšší dávka estrogenu. Kromě závažných cévních potíží může vyvolávat také bolesti prsou. Pravdou je, že v minulosti byly ve srovnání s dneškem v pilulkách estrogenu obrovské dávky a ženy je snášely ještě mnohem hůř. Tehdejší dávka stačí dnes ženě na pět i více dní. Na trhu už není tableta, která by obsahovala více než padesát mikrogramů tohoto hormonu. Nejvíce moderních přípravků na našem trhu dnes obsahuje 30 až 35 mikrogramů estrogenu. Navíc mezi přípravky, které obsahují 30 nebo 20 mikrogramů, není žádný rozdíl, co se týče rizika vzniku žilní trombózy. Žena tedy nemusí být vyděšená, když jí ty nejméně estragonové tablety nesednou a gynekolog jí doporučí jiné, s vyšším obsahem hormonů. Když je totiž hormonů v tabletce málo, ne každé ženě to vyhovuje. Pokud je pro danou ženu hladina příliš nízká, nestačí k utlumení vaječníků po celý den. Není třeba bát se nechtěného otěhotnění, vaječníky ale přece jen pracují a může se to projevit špiněním uprostřed cyklu.
Kombinovanou antikoncepci nelze podat ženám s anamnézou hormonálně závislých nádorů nebo při podezření na ně, dále těm, které prodělaly trombózu či embolii, pacientkám se závažnými vrozenými poruchami krevní srážlivosti, se závažnými jaterními poruchami, trpícím migrénami s aurou, vysokým krevním tlakem nebo kuřačkám starším 35 let.
Kombinované pilulky mají ještě další složku, kromě zmíněného estrogenu je to ještě progestin. Existují různé druhy, porovnání množství tedy ke zhodnocení nestačí. A liší se mezi sebou i poločasem jeho rozpadu, tedy vyloučením hormonu z organismu. Rozdíly jsou velké: od devíti hodin po tři dny. Ty „rychlé“ jsou velmi citlivé na pravidelné užívání, nebudou proto vyhovovat ženám, které moc neřeší přesnost. Při volbě rychle vylučovaného progestinu však může některé ženy trápit i krvácení, protože hladina hormonu v těle rychle klesne, a pokud ji včas nedoplníte, dostaví se následky.
Gestagenní antikoncepce obsahuje pouze jednu látku, gestagen, proto ji mohou používat ženy, u kterých užívání estrogenů není vhodné.
Antikoncepční efekt při zavedení nitroděložního tělíska je vyvolán obrannou reakcí děložní sliznice, která má posléze za následek zastavení nebo omezení pohybu spermií, jež proto nemohou vajíčko oplodnit. Hormonální nitroděložní tělíska jsou nejvhodnější volbou pro ženy, které již rodily a další těhotenství plánují až za delší dobu. Vhodné je též v období perimenopauzy (od začátku klimakterických potíží do jednoho roku po vlastní menopauze) a pro ženy, které ze závažných důvodů nemohou užívat hormonální antikoncepci.
Komplikace při užívání antikoncepce
Každá žena by měla být důkladně poučena nejen o způsobu užívání antikoncepce, ale také o možných nežádoucích jevech, které se mohou zpočátku objevit a většinou odezní během několika měsíců. Jedná se například o citlivost a bolestivost prsou, občasné nevolnosti, bolesti hlavy či krvácení mezi cykly. Pokud však tyto obtíže neustávají, nebo se dokonce zhoršují, je na místě konzultace s lékařem a změna tablet. Negativní dopady hormonální antikoncepce na organismus, které bývají důvodem ke změně jejího typu, či dokonce vysazení, lze rozdělit na častější, ale méně závažné, a na negativní účinky méně časté až vzácné, ale velmi závažné. Do první skupiny můžeme zařadit zmíněné špinění nebo krvácení, bolesti hlavy - migrény, napětí prsů, nervozitu, emoční labilitu, zadržování tekutin, změnu libida, nevolnost a zvracení.
K vzácným, ale závažným komplikacím užívání hormonální antikoncepce patří riziko vzniku trombózy či embolie nebo cévní mozkové příhody, Tyto cévní komplikace může naznačovat několik význačných příznaků: jedná se o náhlé bolesti hlavy, někdy kombinované s poruchami vidění, náhle vzniklá bolest na hrudi, hlavně v kombinaci s dušností, bolest dolních končetin s jejich asymetrickým otokem a náhlé bolesti břicha.
U nepravidelného cyklu nebo při takzvaném neplánovaném krvácení mezi cykly, které je nejčastější příčinou ukončení aplikace hormonální antikoncepce, je vhodné vyčkat minimálně tři cykly, zda nedojde k úpravě. Změny preparátu po jednom cyklu nejsou řešením. Vždy je také potřeba zjistit, zda je preparát užíván správně a pravidelně a zda krvácení nemůže být spojeno s podáváním jiných léků nebo s kouřením.
Zažité mýty
Některé ženy mají tendenci vysazovat vyhovující a dobře tolerovanou antikoncepci na 1-2 měsíce jednou za rok či dva z důvodu, aby tělo očistily. Ovšem sotva z krve zmizí syntetické hormony, nastoupí výrazně vyšší dávky vlastních, cyklicky vylučovaných hormonů se všemi důsledky. Dotyčná žena pak zažívá neobvyklé bolesti v polovině cyklu (při přirozené ovulaci) nebo s předmenstruačními či menstruačními obtížemi. Žena v plodném věku si od hormonů prostě neodpočine.
Obavy o plodnost po vysazení antikoncepce je možno rozptýlit s odkazem na rychlou eliminaci syntetických hormonů z těla a jejich nulové působení již v období již vědomě nechráněných pohlavních styků. Studie nepotvrdily zvýšený výskyt vrozených vad a plodů u žen, které v minulosti užívaly antikoncepci. Někdy je jen nutné mít trochu trpělivosti a vyčkat na ustálení pravidelných ovulačních cyklů, zejména u žen, jež před nasazením hormonální antikoncepce trpěly nepravidelnostmi v menstruaci.