Kód pojišťovny

Chcete změnit stravovací návyky?

Ilustrační obrázek

Při změně stravovacích návyků jde o to, abychom nové stravovací návyky, přijali za své.

Něco takového se může podařit pouze v případě, že se při těchto změnách budeme cítit dobře.

V opačném případě je lákadlo sladkých a tučných jídel opět zpět. Jestliže chceme kromě změny starvovacích návyků, udělat něco pro své tělo, měli bychom se řídit následující strategií:

  • Buďte rozumní a poslouchejte své tělo a své pocity – pokud chceme být striktně důslední, může se nám stát, že budeme podráždění a vnitřně „vykolejení“. Měli bychom vždy vzít v úvahu náš fyzický výdej a doplnit deficit vitamínů a minerálů, jen tak se můžeme vyhnout náhlým „nájezdům“ do ledničky.
  • Naučte se správně jíst – to znamená, že bychom měli vynechat kalorické bomby a kompenzovat je chutnými a zdravými pokrmy. Rozhodně bychom se měli vyhnout stánkům s rychlým občerstvením a bezmyšlenkovému pojídání potravin z pochodu.
  • Za žádných okolností se netrapte hladem.
  • Stanovte si reálné cíle – pokud se chceme cítit lépe a výkonněji musíme umět odhadnout své možnosti a sladit je především je sladit s našim zdravím.
  • Nikdy neodcházejte z domova a na nákupy hladoví – především ráno může představovat cukrárna nebo pekárna velké pokušení. Také bychom měli mít při sobě láhev s pitím.

Rozhýbejte své tělo

Proces snižování tělesné hmotnosti bychom měli rozhodně povzbudit pomocí tělesné aktivity. Není potřeba být vrcholovým sportovcem a hltat kilometry, postačí pravidelná svižná procházka na čerstvém vzduchu. Díky pohybu rozhýbeme svůj metabolismus a také si zlepšíme náladu. Pravidelná tělesná aktivita je základním předpokladem pro správné fungování veškerých tělesných procesů.

Díky pravidelnému pohybu se nám zvýší bazální metabolismus, zpevní postava a tělesné tkáně a také si posílíme svalstvo celého těla. Jestliže to myslíme s hubnutím vážně, v žádném případě bychom se neměli vzdávat tělesné aktivity. Mnoho lidí reaguje na stres tím, že začne zcela nekontrolovaně jíst. Náš mozek v takové situaci nejvíce ocení sladké a tučné pokrmy. Bohužel  však současně škodíme našemu tělu, protože to vlastně nespotřebovaložádnou energii.

Zlepšete kvalitu vašeho života

V průběhu tělesné aktivity získá naše tělo desetkrát více kyslíku než při odpočinku. Díky tomu se podpoří metabolismus a prokrvení organismu. Během pravidelných procházek nebo cvičení posílíme svůj imunitní systém a budeme lépe vypadat. Při každém všedním pohybu spalují naše svalové buňky cukr a po určité době, když zásoby cukru dojdou, začnou spalovat tuk. Již po několika týdnech na sobě poznáme změny.

Odbourávání stresu

Z vyššího příjmu kyslíku mají radost také naše mozkové buňky. Sport velice účinně odbourává stres a dále dochází k vyplavování adrenalinu, který osvěžuje mysl a přináší dobrou náladu. V kosterním svalstvu roste počet mitochondrií. Jedná se o buněčné elektrárny, v nichž dochází ke spalování tuků. Rovněž v krvi se projevují pozitivní změny. Například již po krátkodobém tréninku dochází ke zlepšení průtoku krve, což je důležité při prevenci kardiovaskulárního onemocnění. Pravidelný dynamický pohyb zmírňuje věkem podmíněné zhoršování mozkových funkcí.

Vytrvalostní sporty

Pokud se chceme zbavit nadbytečných kilogramů, je vhodné pěstovat vytrvalostní sporty. Pomocí pohybu je vhodné spálit 1500 kalorií týdně navíc. Toto množství odpovídá zhruba půl hodině cvičení pět dní v týdnu. Jestliže si chceme svou individuální dávku spotřeby energie změřit přesně, platí toto pravidlo: minimální dávku představují tři kalorie na kilogram tělesné váhy po dobu pěti dnů týdně, maximum činí pět kalorií. Pohyb rychleji spaluje sacharidy, a proto dříve nastupuje spalování tuků.

Chronická únava

Problém dnešní doby spočívá v tom, že stresová situace pro nás zřídka představuje akutní ohrožení života – většinou se nejedná o útok divokého zvířete nebo hladomor. Místo toho nás stresuje zrychlující a nepřehledný svět, časové termíny a nedostatek času. Chronický stres však není z čistě biologického hlediska dramatickou tělesnou reakcí jako stres akutní, avšak vyčerpává tělo i duši. Každý člověk však reaguje na stres jiným způsobem. Někdo dokáže pracovat nebo běžet na plný výkon pouze za určitých zátěžových podmínek, a aby vyvinul všechny síly a dokázal myslet jasně a s přehledem, potřebuje pořádný kopanec. Jiní lidé jsou však pod trvalým stresem depresivní nebo nemocní, cítí se nervózní vyčerpaní. V rámci zdravého životního stylu je důležitá zdravá strava, dostatek pohybu, umění relaxovat, uvolnit se a zbavit se vnitřního napětí.

Najděte vnitřní rovnováhu

Téměř všichni reagují zpočátku na hubnoucí kůru výkyvem nálady. Za takových okolností nám mohou pomoci navrátit ztracenou vnitřní rovnováhu některé relaxační techniky. Můžeme vyzkoušet například jógu, pilatek, autogenní trénink nebo progresivní uvolnění svalů podle Jacobsna.

Kvalitní spánek

Spánek potřebujeme všichni. Lidé se domnívají, že pokud nestihnou vše, co si na daný den naplánovali, mohou zkrátit spánek a tak se jim prodlouží den. To je ovšem velice krátkodobé řešení. Nedostatečný spánek velice nepříznivě ovlivňuje kvalitu našeho života stejně jako nedostatek pohybu nebo nežádoucí stravovací návyky. Bylo prokázáno, že kvalitní spánek napomáhá správně nastavit biorytmus našeho metabolismu. Člověk, který trpí dlouhodobým spánkovým deficitem, riskuje zdravotní problémy a také dochází k vyplavování hormonů, které vzbuzují chuť k jídlu. Tato hormonální nerovnováha může být příčinou několika nadbytečných kilogramů.  Pokud máme dostatečné množství spánku, hormon leptin se nám postará o to, abychom necítili hlad.

Spánek a bazální metabolismus

Vlivem nedostatku spánku dochází také k poklesu bazálního metabolismu. I když se na první pohled zdá, že vliv spánku na nárůst hmotnost je nepochopitelný, tak výzkumy potvrzují, že rytmus střídání fáze odpočinku a  aktivity udává spotřebu energie, látkovou výměnu a také udržuje hormonální rovnováhu. I přes neznalost všech spojitostí je jasné, že déle spící jedinec si lépe udrží zdravou hmotnost.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.