Kód pojišťovny

Pohybový aparát

Ilustrační obrázek

Aby náš pohybový aparát dobře fungoval bez omezení, je nutné se o něj starat již od dětství, protože základem je mít pevnou kostru. Ta se vyvíjí do věku adolescence a její utváření končí mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Do této doby si vytváříme zásobu vápníku a minerálních látek v kostech. V počátku svého vývoje jsou kosti kompaktní bez dutin. Ty se tvoří až následně, tak jak se kosti vyvíjejí. Tvorba dutin snižuje pevnost kostí pouze nepatrně, zato ovšem významně redukuje jejich váhu. Předností vnitřního uspořádání kostí je dostatečně zřejmá. Kost se začíná v těle plodu tvořit během prvního měsíce těhotenství. Jak plod roste, chrupavčitá tkáň se postupně nahrazuje vazivem, zatím ještě bez anorganické složky. Kosti zachovávají při růstu určitý tvar a u dlouhých kostí vytvářejí kloubní plochy.

Proč potřebuje tělo vápník?

Vápník je v organismu potřebný pro správnou funkci svalů, ledvin, dýchacího ústrojí a souvisí také se zástavou krvácení. Naše tělo potřebuje vápník každý den. Jestliže se zhorší přísun vápníku ve stravě, začíná si naše tělo tento  minerál brát ze zásob uložených v kostech, dochází k řídnutí kostí, které se odborně nazývá osteomalacie. Vápník bychom měli do organismu doplňovat nejlépe v přírodní formě. Kvalitním zdrojem vápníku je např. tvaroh, sardinky, mák nebo mandle.  Ve vyšším věku se pak doporučuje brát některé z potravinových doplňků. Pro vstřebávání vápníku je také důležitý vitamin D.

Záněty kloubů

Bolesti kloubů bývají často přítomny v důsledku probíhajícího zánětu. Akutní vznikají následkem úrazu, nadměrné námahy nebo z podchlazení, případně jako jeden z projevů infekčního virového onemocnění. V rámci léčby se používají lokální gely a krémy v kombinaci s perorálními tabletami.

Co doporučuje reflexní terapie

Reflexní terapie doporučuje u bolestivých kolen ošetřovat reflexní plošky ledvin a přitom upozorňuje na křížový reflex: levé koleno – pravá ledvina a naopak. Kromě úrazu je tomu tak prakticky vždy, bolesti začínají na vnitřním menisku.  Je pochopitelné, že reflexními ošetřeními kolena nemůžeme problém vyřešit, ale můžeme dočasně pomoci od bolesti, což jistě řada postižených uvítá. Jako doplněk reflexní terapie se doporučují obklady na kolena pomocí kostivalu v jakékoli podobě.

Stárnutí pohybového aparátu

S přibývajícím věkem začínáme stále více pociťovat, jak náš pohybový aparát stárne. Jsme méně odolní vůči vyšší zátěži, což se projevuje nejprve zcela nenápadně menším omezením hybnosti a bolestivostí. Z těchto důvodu je nutné naučit se vnímat své tělo a reagovat na změny tak, abychom je mohli ještě napravit. Určité typy nemocí pohybového aparátu lze řešit jedině tehdy, když jsou odhaleny včas a dotyčný se aktivně podílí na své léčbě.

Varovné signály nepodceňujte

Při déletrvající bolestivosti kloubu bychom měli navštívit lékaře, který dále zjistí, zda se jedná o strukturální změny chrupavky (artrózu) nebo o funkční potíže kloubu. V počátečních fázích nemoci a při změně funkce kloubu lze s úspěchem snížit bolest cílenou rehabilitací. Při vzniku artrózy dochází k nevratnému poškození kloubní chrupavky a následně k opotřebení kloubu. Artrózu vyléčit nelze, ale v počáteční fázi lze pomocí adekvátní rehabilitace u postižených dosáhnout zmírnění bolestivých stavů a zpomalení fáze onemocnění. Nápomocné nám také mohou být přípravky, které obsahují např. glukosamin sulfát.

Co způsobuje opotřebení chrupavky?

K opotřebení chrupavky přispívá celá řada faktorů. Patří zde např.: velké zatížení kloubů, obezita, nesprávná výživa, mechanické zranění, absence pohybové aktivity nebo genetické dispozice.

Léčba artritidy

Artritida představuje autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku špatného nastavení imunitního systému organismus napadá svou vlastní tkáň. Postupně tak dochází k zánětu kloubní chrupavky i kosti a může to vést k trvalému poškození kloubu. Příznaky jsou velice podobné jako u artrózy. Jedná se zejména o bolest a ztuhlost kloubů. Mohou se objevit také otoky nebo výpotky kloubů a celkový pocit únavy. V rámci léčby je nutné změnit životní styl, nalézt vhodnou rehabilitaci a popř. zahájit farmakologickou léčbu.

Bechtěrevova choroba

Patří do skupiny zánětlivých revmatických onemocnění a postihuje zejména klouby páteře a také úpony a šlachy. Záněty kloubů bývají také propojené se záněty ostatních orgánů, například očí nebo močopohlavního ústrojí. Onemocnění postihuje zejména mladé muže od 30. roku věku a výrazně zasahuje oblast meziobratlových kloubů páteře. Důsledkem zánětu dochází ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli, kteří mají za následek omezení hybnosti celé páteře. Toto může vést až k invalidizaci nemocných. Jestliže je onemocnění odhaleno včas, může léčba pomoci oddálit zhoršování příznaků. Pro nemocné je důležitý adekvátní pohybový režim a úprava výživy.

Osteoporóza

Pro onemocnění je typický úbytek kostní hmoty, což vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Kosti ztrácejí potřebný vápník, který je důležitý pro tvrdost kostí a kost se stává křehkou. Zhruba po 30. roce věku kostní hmoty ubývá přirozeně, ale svým nevhodným životním stylem přispíváme k úbytku vápníku v těle. Mezi hlavní příznaky osteoporózy patří bolest kostí a také jejich lomivost, kdy v kostech dochází k úbytku kostní hmoty. Jestliže u pacienta dojde k malému úrazu a zlomenině, může být příčinou právě osteoporóza. Jestliže již postižený osteoporózou trpí, jsou ohroženy všechny kosti v těle. Mezi závažné zlomeniny patří zlomenina krčku stehenní kosti nebo zlomenina obratlů. Velkou roli na rozvoji osteoporózy hrají také genetické dispozice.

Denziometrické vyšetření

V rámci prevence se doporučuje u rizikových pacientů podstoupit denzitometrické vyšetření, pomoci kterého se měří hustota kostní tkáně a můžeme tak případnou osteoporózu zjistit včas.

Oddálení osteoporózy

Osteoporózu můžeme oddálit kvalitním jídelníčkem, kde se zaměříme zejména na dostatek vitaminu D, kalcia, fosforu a hořčíku. Důležitý je také přiměřený pohyb na slunci, omezení alkoholu a kouření. Doporučuje pravidelný a přirozený pohyb, nejlépe ve formě procházek.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.