Potřebné minerály
Minerály jsou nezbytné pro zdraví našeho organismu a tvoří zhruba 4-5 % celkové tělesné hmotnosti jedince. Současný způsob stravování a životní styl má za následek, že velká část populace trpí nedostatkem minerálů. Minerální látky jsou potřebné zejména pro stavbu kostí a zubů, správnou činnost nervosvalového systému, dobrou činnost ledvin a vnitřních orgánů. Nejvíce ze všech minerálů je v těle vápníku. Vápník a fosfor jsou ve vzájemném funkčním spojení základním materiálem pro stavbu kostí a zubů. Vápník společně s hořčíkem patří mezi regulátory srdeční činnosti.
Vápník
Nedostatek vápníku způsobuje nemoc rachitis (měknutí kostí), u dospělých pak osteomalácii a osteoporózu. Při nedostatku vápníku nastává jeho odebírání z kostí, nejprve z čelisti, ze žeber, obratlů, končetin. Mezi první projevy nedostatku patří bolest kloubů po námaze, uvolňování zubů, křeče a svalové záškuby v rukách nebo nohách. Mohou se také objevit revmatické bolesti.
Čím prospívá vápník?
- Udržuje pevné kosti a zdravé zuby.
- Působí preventivně proti menstruačním bolestem.
- Napomáhá srážlivosti krve a hlídá pravidelnou činnost srdce.
- Účastní se vstřebávání železa.
- Pomáhá udržovat tělesnou hmotnost.
Růstové bolesti
Vápník pomáhá také dětem a dospívajícím, kteří trpí růstovými bolestmi. V období růstu, kdy může dojít k tzv. růstové akceleraci je bezpodmínečně nutné dbát na dostatečnou výživu a správný poměr vápníku, protože na organismus jsou kladeny zvýšené nároky a předejdeme tak řadě zdravotních potíží. Vápník má největší efekt ve spojení s vitaminem A, C, D, železem, hořčíkem a fosforem. Pokud jsme po úraze nebo jsme upoutáni na lůžko, potřebujeme zcela jistě vápník, protože při nečinnosti a nezatěžování kostí vlastní vahou z kostí vyplavuje a ztrácí močí.
Hořčík
Hořčík pomáhá udržet v dobrém stavu kardiovaskulární systém a dostatek hořčíku ve stravě zabraňuje kornatění cév a zvyšování hladiny cholesterolu v krvi. Tento minerál je nutný pro asimilaci vápníku, vitaminu C, fosforu, sodíku a draslíku. Dále je potřebný pro nervovou a svalovou činnost, dále pro uvolňování energie z glukózy. Je nazýván také protistresovým minerálem. Lidské tělo obsahuje asi 21 g tohoto minerálu.
Čím hořčík prospívá?
- Pomáhá spalovat tuk a uvolňuje energii.
- Potlačuje depresivní stavy a působí jako antidepresivum.
- Udržuje v dobrém stavu oběhový systém a působí preventivně proti infarktu.
- Působí proti předčasnému porodu a potratu.
- Preventivně působí proti svalovým křečím.
Draslík
Tento minerál reguluje v součinnosti se sodíkem hospodaření vodou v těle. Draslík působí většinou v buňkách, zatímco sodík mimo ně. Porucha rovnováhy těchto dvou vzájemně se doplňujících minerálů se projevuje defekty v průběhu vedení vzruchu po nervových a svalových vláknech. Pokles hladiny glukózy s sebou nese také pokles draslíku, podobně jako dlouhodobé hladovění nebo déletrvající průjmy. Pro mentální i tělesný výkon je potřeba draslík.
Čím draslík prospívá?
- Působí preventivně proti infarktům a pomáhá snižovat krevní tlak.
- Používá se jako lék při alergii.
- Podílí se na odstraňování odpadních látek.
- Pomáhá při léčbě cukrovky a prospívá nervovým buňkám.
Sodík
Sodík a draslík pracují ruku v ruce, oba jsou nutné pro normální růst a vývoj. Nadměrný příjem sodíku, většinou ve formě kuchyňské soli, vede ke zvýšenému vylučování draslíku. Dlouhodobý vysoký příjem sodíku ve stravě mže přispět ke vzniku hypertenze. Dostatečná hladina sodíku v krvi udržuje rovnováhu dalších minerálů, jako vápníku a draslíku.
Čím sodík prospívá?
- Společně s dostatkem tekutin pomáhá předcházet šoku z horka nebo slunečnému úpalu.
- Je nezbytný pro správnou funkci nervů a svalů.
- Potřeba sodíku se zvyšuje při stresových situacích.
- Je důležitý pro růst a stimuluje činnost ledvin.
- Působí proti svalovým křečím.
- Podporuje vylučování žaludečních šťáv a usnadňuje trávení.
Síra
Potřebná pro zdravou kůži, vlasy, nehty. Pomáhá udržovat činnost centrálního nervového systému. Součinnosti v komplexem vitaminu B reguluje bazální metabolizmus a vytváří některé aminokyseliny. Účastní se na činnosti jater, zvláště při tvorbě žluči. Síra patří mezi základní minerál, který je nezbytný pro tvorbu kostí, chrupavek a šlach a podílí se na detoxikaci organismu od škodlivin. Je také nezbytná pro tvorbu keratinu, což je bílkovina, která je obsažena v kůži a ve vlasech.
Čím prospívá síra?
- Zlepšuje vzhled kůže a vlasů.
- Pomáhá likvidovat bakteriální infekce.
- Ulevuje při alergiích, zejména u alergií na pyly, plísně a prach.
- Tlumí stavy bolestí a křečí v končetinách.
- Přispívá k obnově kolagenu a jiných stavebních částí chrupavek.
Zinek
Zinek se účastní mnohých metabolických pochodů v organismu, reguluje efektivní využívání enzymatických systémů. Je důležitý pro syntézu bílkovin a pevného vaziva kolagenu. Má význam pro svalovou kontraktilitu. Pomáhá při tvorbě inzulinu a aktivně spolupůsobí při uplatnění mnoha enzymů a udržování stálé acidobazické rovnováhy krve a udržuje hladinu vitaminu E. Tlumí zvětšování prostaty a stimuluje činnost rozmnožovacího systému. Zinek je dále nutný při tvorbě DNA.
Čím zinek prospívá?
- Zkracuje dobu hojení při zevních i vnitřních poraněních.
- Zabraňuje vzniku bílých skvrn pod nehty a čistí je.
- Zlepšuje chuť k jídlu.
- Pomáhá při léčbě neplodnosti.
- Tlumí zvětšování prostaty.
- Stimuluje růst a psychickou výkonnost.
- Zamezuje ukládání cholesterolu.
- Zkracuje potíže při nachlazení.
Měď
Je potřebná při vazbě železa na krevní barvivo hemoglobin. Do krevního oběhu se dostává 15 minut po požití. Usnadňuje využití aminokyseliny tyrozinu jako pigmentu vlasů a kůže. Chrání tkáně před poškozením volnými radikály a napomáhá prevenci rakoviny a srdečních chorob. Měď podporuje tvorbu různých enzymů a tvorbu endorfinů a utlumuje některé druhy bolesti.
Čím prospívá měď?
- Zajišťuje plnou resorpci železa a tím brání chudokrevnosti.
- Zvyšuje obranyschopnost organismu proti nemocem.
- Ovlivňuje plodnost.
- Působení na hojení ran.
- Ovlivňuje vzhled pokožky a barvu vlasů.
Jod
Dvě třetiny jodu z celkového množství obsaženého v těle je uloženo v štítné žláze. Vzhledem k tomu, že tato žláza má vedoucí funkci v kontrole metabolizmu a přesné množství obsaženého jodu podmiňuje její nerušenou činnost , může tento minerál ovlivňovat jak duševní aktivitu, tak i váhové přírůstky nebo úbytky nebo i jinak regulovat proud přijímané a vydávané energie.
Čím jod prospívá?
- Reguluje spalování energetických zdrojů, stimuluje přímé využívání tuku.
- Podporuje tělesný růst a uvolňuje tělesnou energii.
- Zvyšuje duševní aktivitu.
- Udržuje dobrý stav kůže, nehtů, zubů a vlasů.
- Ovlivňuje stav centrální nervové soustavy.
Selen
Vitamin E a selen působí společně a při činnosti se vzájemně potencují. Oba mají antioxidační působení, zpomalují stárnutí tím, že brání tkáně proti nadměrnému působení volných radikálů. Selen je důležitý pro své antioxidační působení a chrání proti rakovině. Náš organismus obsahuje asi 10-30 mg selenu, zejména ve tkáních žláz, játrech a ledvinách. Vstřebávání selenu napomáhají vitaminy A, C, a E.
Čím selen prospívá?
- Snižuje riziko vzniku některých druhů nádorových onemocnění.
- Pomáhá v ochraně proti ischemické chorobě srdeční a mozkovým příhodám.
- Udržuje pružnost vazivových tkání.
- Brání návalům horka v menopauze.
- Pomáhá v léčení a prevenci padání vlasů.
- Zvyšuje počet spermií a jejich aktivitu.
- Působí proti akné a zkvalitňuje stav vlasů.
- Podporuje léčbu chronického únavového syndromu.
- Působí protizánětlivě a přispívá k regeneraci svalů při sportu nebo těžké fyzické práci.
- Podporuje činnost štítné žlázy.