Slevy s ČPZP 2019

Játra

Játra váží až 1,6 kg, jsou uložena v pravé horní části dutiny břišní. Játra provádějí přes 500 různých činností – z toho více než 20 je pro život zcela nezbytných. Vytvářejí žluč, která pomáhá rozkládat tuky, ukládají vitaminy rozpustné v tucích (A,D,E,K) a sacharidy. Odstraňují odpadní látky z krve. Játra sama nebolí, protože nejsou opatřena nervy. Na potíže s játry nás často upozorní nadměrná únava, otoky, bolesti ve stehnech, tříselná kýla, bolesti hlavy, lámavé nehty, přecitlivělost na hluk, návaly zuřivosti.

Steatóza jater

Neboli ztučnění jater začíná v posledních letech zejména ve vyspělých zemích takřka epidemicky narůstat. Poslední údaje hovoří dokonce o 25 % populace. Pokud onemocnění jater není včas rozpoznáno a léčeno, může přejít do zánětlivého stadia, což znamená, že se jedná o nealkoholovou steatohepatitidu. Postupně může dojít k progresi a k jaterní cirhóze (ztvrdnutí) a existuje tak vysoké riziko vzniku rakoviny jater. Jestliže dojde ke zničení funkce jater, jejich jedinou záchranou může být transplantace. Je však velmi málo vhodných dárců a operativní výkon je náročný a přijetí „cizího“ orgánu představuje vždy určité riziko. Tento životně důležitý orgán si zcela určitě zaslouží naši pozornost.

Kde hledat příčiny

Vše začíná životosprávou a mezi rizikové faktory, jež vedou právě ke ztučnění jater patří nadměrný příjem kalorické stravy. Za zejména škodlivé jsou považovány nasycené tuky, rafinované jednoduché cukry, a obecně veškeré sladkosti. Stav navíc zhoršuje absence pohybu, nízký energetický výdej při sedavém způsobu života, nepřítomnost fyzické činnosti. Rizikovost těchto negativních vlivů navíc znásobuje délka působení, genetické predispozice a věk.

Diagnostika

Za velmi podstatné se považuje včasné odhalení rizik jedince. V úvahu je potřeba vzít hmotnost, výšku, výpočet indexu tělesné hmotnosti (BMI), změření obvodu pasu, tlak krve, glykémie, jaterní testy a vyšetření pomocí ultrazvuku. Mezi nejúčinnější preventivní a léčebné opatření patří úprava životního stylu, která je zaměřena na odstranění případných rizik a edukace jedince. V případě, že již prokáže přítomnost vážnějšího postižení jater, tedy nejen jejich ztučnění, ale také zánětlivé změny, fibróza nebo cirhóza, je nezbytné sledování a léčba odborného lékaře. Játra mají naštěstí velkou regenerační schopnost. Jestliže ještě nejsou zcela zničená cirhózou, lze je zregenerovat pomoci zdravé životosprávy a přírodních doplňků výživy.

Pozor na zvýšenou námahu

Játra potřebují také chránit před nepřiměřenou fyzickou zátěží a před toxickou zátěží, ať už se jedná o potraviny nebo nápoje. Je také nutné zcela přestat konzumovat alkohol, vystříhat se léků, které mohou poškodit játra. Játra potřebují očistu a regeneraci v podobě čajů, přírodních výtažků nebo doplňků. V posledních desetiletích jsou trendem krátkodobé ovocné půsty k detoxikaci organismu. Tyto diety však velmi zatěžují vylučovací orgány, které jsou už tak vystavené nadměrné zátěži při likvidaci toxinů ze vzduchu, který dýcháme, z vody, kterou pijeme a z jídla, které přijímáme. Pozvolná detoxikace zaměřená na vnější vylučovací orgány, jako je tlusté střevo, poskytne našemu tělu čas, aby se mohlo postupně vyčistit.

Kurkuminoidy

Kurkuminoidy v kurkumě jsou antioxidanty s protizánětlivými účinky. Toto úžasné a zázračné koření se tradičně se tradičně užívá k pročištění jater, napomáhá k detoxikaci a podporuje činnost žlučníku. Do tohoto receptu patří také citronová, protože obsahuje důležité látky pro posílení imunity těla.

Nápoj pro pročištění jater

Ráno vypijte velkou sklenici čerstvé mrkvové šťávy a k této šťávě přidejte plnou čajovou lžičku oleje lisovaného za studena (vhodný je olivový olej) a šťávu ze dvou citrónů. Ideální je pít tento nápoj po dobu dvou týdnů na jaře nebo v časném létě. Než začneme léčit játra , musíme udělat něco pro tlusté střevo, aby byly vyloučeny veškeré případné odpadní látky, než budou do krevního oběhu vpuštěny nové jedovaté látky z jater.

Vhodné bylinky a koření

  •          Petržel a smetánka lékařská jsou pro játra zejména příznivé.
  •          Kardamon, kmín, zázvor a černý pepř, pastiňák a křen velmi dobře uvolňují městnání jater.
  •          Heřmánkový čaj dobře čistí a podporuje játra. Máta napomáhá zlepšit trávení.
  •          Slučitelnost s játry má také kořen lékořice, který harmonizuje a vyvažuje čchi jater. Lékořici lze koupit jako čaj v obchodech se zdravou výživou, ale i j jako kořen, který můžeme žvýkat.
  •          Nenasycené mastné kyseliny jsou vhodné pro pročištění jater, nejlepší je užívat ráno na lačný žaludek nebo mezi jedenáctou a třetí hodinou v noci.  

Tipy pro výživu

Játrům prospívají teplejší pokrmy, dušená zelenina spolu s listovou zeleninou. Dále je vhodné konzumovat neošetřené, nerafinované, biologicky vyrobené potraviny, které udržují játra zdravá a funkční. Jídelníček, který se skládá z celozrnných produktů, čerstvé zeleniny, fazolí, řas a ryb dodávají organismu optimální výživovou základnu. Pokrmy je vhodné posypat sezamovými zrny, protože obsahují velké množství vitamin B a E. Je třeba vyloučit alkohol, kávu, rafinované potraviny a příliš tučné pokrmy. Mezi potraviny, které posilují krev patří meruňky, ledvinové fazole, aduki, fazole mungo, modré hrozny, borůvky, ostružiny, fíky, ryby.

Facebook

Infocentrum
810 800 000, 597 089 205
(částečně hrazeno)

kód pojišťovny: 205