Kód pojišťovny

Když přichází na svět miminko do dlaně

Ilustrační obrázek

Když přichází na svět miminko do dlaně

Budoucím maminkám, které prožívají rizikové těhotenství nebo mají v anamnéze
z jakéhokoliv důvodu variantu předčasného porodu, je určena publikace Když přichází
na svět miminko do dlaně.

Tu letos vydává spolek Nedoklubko, který už 19 let pomáhá
rodinám, jimž se děťátko narodilo předčasně.

„Je to vůbec poprvé, co jsme zaměřili pozornost ne přímo na maminky, jimž se miminko narodilo dřív, ale už na těhotné ženy, u nichž může k předčasnému porodu velmi pravděpodobně dojít.

Naším cílem je, aby ženy s rizikem předčasného porodu nebyly ztracené, nebo alespoň ne tak moc ztracené. Aby našly odpovědi na široké spektrum svých otázek, nebo přinejmenším aby věděly, kde hledat a jak začít...
Aby se zorientovaly a případně i připravily na první dny po předčasném porodu. Je samozřejmé, že na něco takového se připravit nedá. Ale kniha vznikla s vírou, že těmto maminkám můžeme v mnohém
pomoci a být jim oporou,“ říká Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubka, a dál představuje tento zbrusu nový projekt, jehož úkolem je ženy v náročné životní fázi uklidnit, poskytnout jim co nejvíc potřebných informací a také rady, jak postupovat, když vnímají některé z příznaků, které by mohly naznačovat, že se blíží předčasný porod.
„Jde o soubor textů renomovaných odborníků – gynekologů, porodníků, neonatologů či psychologů –, které se prolínají s příběhy rodin, kde těhotenství vyústilo v předčasný porod. Obsah je zaměřen nejen na komplikace v těhotenství, které vedou k předčasnému porodu, ale provází i samotným předčasným porodem, tím nejtěžším obdobím pro rodiče, kdy jejich miminko musí být na
neonatologickém oddělení, a věnuje se také péči o předčasně narozené děti.

Publikace je vzkazem, který kdysi pomohl i mně. Chceme maminkám, které se obávají předčasného porodu, vzkázat, že na ně myslíme a víme, jak se cítí.


I my jsme si prošly touto cestou, která měla přes všechna úskalí dobrý konec.
A takových příběhů je většina.
Nejste v tom samy.

Děti přicházejí na svět předčasně každý den! A my jsme tady, abychom vám pomohly,“ vysvětluje žena, jež situaci, o níž hovoří, prožila na vlastní kůži. „Dcera se narodila v červenci roku 2010, tři a půl měsíce před plánovaným termínem. 

Po pár dnech hospitalizace mi sestřička dala brožurku vydanou Nedoklubkem a já si v ní přečetla článek, který mi hodně pomohl změnit mé vnímání této náročné reality. Maminka v dané situaci má totiž výčitky, přemýšlí, co udělala špatně a co mohla dělat jinak, aby se to nestalo.

Článek mi pomohl uvědomit si, že – ať už je to jakkoliv – daná situace se nezmění, je třeba se s ní smířit a být co nejvíc s miminkem.

Po pár dnech hospitalizace mi sestřička dala brožurku vydanou Nedoklubkem a já si v ní přečetla článek, který mi hodně pomohl změnit mé vnímání této náročné reality. Maminka v dané situaci má totiž výčitky, přemýšlí, co udělala špatně a co mohla dělat jinak, aby se to nestalo. Článek mi pomohl uvědomit si, že – ať už je to jakkoliv – daná situace se nezmění, je třeba se s ní smířit a být co nejvíc s miminkem.

    Pro mě to znamenalo velký zlom.

A to tak zásadní, že jsem o pár měsíců později, Nedoklubku nabídla    svou pomoc.

V tu chvíli se zrodila naše spolupráce, která trvá dodnes,“ sděluje svou osobní zkušenost Lucie Žáčková. A dodává, že publikace, která bude směřovat do všech gynekologických ambulancí a oddělení nemocnic   pro ženy s rizikovým těhotenstvím, není jediným letošním projektem spolku.

„Připravujeme virtuální alternativu našeho Běhu pro miminka do dlaně i osvětovou kampaň spojenou s listopadovým Světovým dnem předčasně narozených dětí a spoustu dalšího,“ nastiňuje plány do budoucna.

 

 

 

 

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.