V zajetí vlastního těla
Téměř v každém časopise pro ženy si můžeme přečíst rady, jak máme žít, abychom byli plni sil, štíhlí a v pohodě. Ženy jsou sice různé a jedinečné, ale přece mají jedno společné. Všechny chtějí být krásné a žádoucí s perfektní sexy postavou. Vždyť být štíhlá je ženské a půvabné. Když se rozhlédneme okolo sebe, v médiích a společenském světě všude zabírá kult krásy a mládí. Žijeme v těchto ideálech, které nám diktuje móda a fitness průmysl. Nezačínáme být už sami sebou posedlí? Kde je ta únosná mez?
Něco o vlastní závislosti
Víte, že již existuje dokonce odborný název pro lidi, kteří jsou závislí na pohybu? Říká se jim orthorektikové a zcela důsledně až chorobně sledují své tělo. S tím souvisí celý jejich životní styl, který téměř pedantsky podřizují svému cíli. Jejich jídelníček je přesně rozvržen a lékárnička je doplněna o různé potravinové a vitamínové doplňky. Toto je samozřejmě doplněno o tvrdý fyzický trénink, který pravidelně konzultují s jinými takto „postiženými“. Nikdy a nic je nemůže od zaběhnutého stereotypu odradit, protože by se cítili hodně provinile. Dostávají se tak do sebeničivého kolotoče, který se ve svém důsledku neobejde bez zdravotních následků.Každý extrém škodí
- Přísné a striktní diety tělo oslabují, protože dochází k deficitu důležitých živin (stopových prvků, vitamínů a bílkovin)
- Dlouhodobé používání potravinových a vitamínových preparátů není pro tělo bezpečné
- Při radikálním vyloučení tuků ze stravy vzniká velký deficit vitamínů A, E, D ( jsou totiž rozpustné v tucích)
- Extrémní dlouhodobá fyzická zátěž tělo oslabuje a je tak náchylnější k různým úrazům a onemocněním ( únavová zlomenina)
- V důsledku nadměrné sportovní zátěže, může nastat řídnutí kostí ( velké riziko vzniku osteoporózy u žen
- Oslabená je i naše psychika ( vzniká dlouhodobá únava, někdy nespavost, podrážděnost až agresivní chování)
- Logickým výsledkem výše uvedeného je fyzický i psychický kolaps