Kód pojišťovny

Voňavé pohlazení

Ilustrační obrázek
Vůně má schopnost posilovat imunitu, odstraňovat zátěž a stres a celkově harmonizovat tělo i duši. Zmenšuje také svalové napětí, upravuje srdeční činnost, dýchání, zrak i sluch.

Léčba vůní se neomezuje jen na inhalování výtažků z aromatických rostlin. Esenciální oleje můžete vmasírovat do pokožky, přidat do koupele nebo jen přiložit na tělo ve formě zábalu či obkladu.

Relaxační koupel

Cítíte se prokřehlí, unavení, bez nálady a vitality? Uvolnění a relaxaci si můžete dopřát ve vlastní koupelně.

V zimě trpí nejen naše duše, ale pochopitelně také naše pokožka, která už pomalu začíná připomínat nevzhledné struhadlo s bílými šupinkami. Právě v této době je velmi důležité nepodceňovat hydrataci a výživu pokožky. Sprchové gely s obsahem masážních mikrogranulí a také vitalizační sprchové gely a pěny skvěle prokrví pokožku. Důkladného prokrvení dosáhnete pomocí kartáčů a masážních sisalových či lufových žínek.

Pro maximální odpočinek si jednou týdně dopřejte relaxační půlhodinku. V koupelně si dopřejte tlumené osvětlení, případně zapalte svíčku nebo aromalampu. Napusťte plnou vanu cca 37 stupňů Celsia teplou vodou.

Do vody přidejte podle nálady hydratační či vitalizační pěnu, případně pět až deset kapek koupelového oleje s éterickými esencemi, který regeneruje, ošetřuje a zvláčňuje. Oblíbené jsou koupelové soli, které podporují krevní oběh a snižují krevní tlak.

Relaxační účinky má už sama teplá koupel. Stoupající pára uvolňuje dýchací cesty a je balzámem na nervovou soustavu. Teplota vody by měla být mezi 36 a 38 stupni Celsia.

Nestárnoucí koupel

Napusťte vanu teplejší vodou. Jeden litr ohřátého mléka smíchejte s 250 g medu a směs nalijte do připravené lázně. Po dvaceti minutách bude pokožka jako „nová“ – pružná, hebká a příjemná na dotek.

Aroma koupele

Stále větší oblibu si získávají aromatické koupele. Teplá koupel s aromaterapeutickými účinky čistí, harmonizuje a báječně uvolňuje svaly, zpomaluje dýchání, snižuje krevní tlak. Také pozitivně ovlivňuje duševní činnost, zlepšuje prokrvení kůže, chrání pokožku před vysušováním, podporuje metabolismus a krevní oběh.

Esence obsažené v bylinných olejíčcích vstřebáváme nejen inhalací, ale i kůží do krevního oběhu, a tím se dostávají přímo k buňkám. Při výběru je velmi důležité, aby oleje obsahovaly pouze přírodní silice, nikoli chemii!

Po každé koupeli i sprše nezapomeňte pokožku ošetřit tělovým mlékem. Použít můžete i rostlinný olej lisovaný za studena (mandlový, meruňkový, makadamový, jojobový). Aby vaše relaxace byla co nejúčinnější, tak si po koupeli lehněte na záda, zavřete oči a postupně si uvědomujte každou část svého těla. Pomalinku protáhněte ruce, nohy a záda a tím dosáhnete celkového zklidnění.

Éterické oleje

 • prospívají tělu, odstraňují únavu
 • působí pozitivně na dýchací cesty
 • do vody teplé maximálně 38 stupňů Celsia přidejte 5-10 kapek vybraného oleje (olej můžete smíchat se 2 lžícemi sladké smetany – umožní kapičkám olejové esence se dokonale rozptýlit)
 • koupel by neměla trvat déle než dvacet minut
Základem aromaterapie je využití éterických olejů získaných z rostlin lisováním nebo destilací. Zpracovává se květ, plody, ale i kořeny rostlin. Každá získaná silice přitom působí na jinou oblast zdraví.
 • uklidňující účinky, spánek: levandule, meduňka, vanilka, růže
 • před společenskou akcí: citrusy, jalovec, rozmarýna, máta peprná
 • pro lepší náladu: bergamot, mandarinka, pomeranč
 • koncentrace, bolest hlavy: eukalyptus, skořice, santalové dřevo
 • zklidnění, proti zánětu: heřmánek
 • proti depresi: jasmín, růže mandarinka
 • dezinfekce: citron, smrk

Smyslná aromamasáž

Po technické stránce se aromaterapeutická masáž příliš neliší od klasické masáže. Rozdíl je právě v použití olejíčků.

Ideální je, abyste se před masáží osprchovali nebo vykoupali, protože pak se olejíčky lépe vstřebávají. Nejezte tučná jídla ani příliš nadýmavá, jinak by látkový metabolismus pracoval pomalu a těžce a neuvolnili byste se. Nepijte před aromamasáží ani alkohol.

Aromatické esence se před samotnou masáží rozpustí v kvalitním rostlinném oleji – tři až šest kapek oleje se nakape do 50 mililitrů rostlinného oleje.

Masírovanému pomáhá nejen olej, který proniká přes pokožku, ale i jeho současná inhalace. Nesmíme zapomenout na maséra, který svými doteky stimuluje energetické dráhy v těle. Před masáží by měla být pokožka prokrvena teplem a krátkým třením. Celotělní masáž trvá zhruba jeden a půl až dvě hodiny.

Aromamasáž je ideální pro snížení stresu a napětí. Účinek masáže je závislý na kvalitě používaných olejů. Nejvhodnější dobou pro tuto masáž je večer, kdy může následovat hluboký ozdravný spánek.

Jemná masáž je vhodná pro každého. Samozřejmě existují kontraindikace některých používaných olejů (například u těhotných, alergiček, lidí s vysokým tlakem, epileptiků apod.) Stejně tak na masáž nechoďte, máte-li chřipku nebo horečku. Při kožních problémech, křečových žilách či zánětech kloubů také není vhodná.

K domácím masážím jsou vhodné éterické oleje mandarinkové, růžové dřevo, benzoe, heřmánek nebo šalvěj. Pro jistotu si kápněte pár kapek na zápěstí, abyste měli jistotu, že na konkrétní olej nejste alergičtí.

Pokud chcete, aby vás masáž probudila a stimulovala, masér může použít esence z jalovce s levandulí nebo rozmarýnem. Tato masáž se provádí silnějším tlakem směrem nahoru. K relaxační masáži se používá heřmánek, levandule či santalové dřevo. Masér užívá jemnějších pohybů a masíruje směrem dolů.

Těhotenství a éterické oleje

Některé esenciální oleje mohou být v těhotenství i nebezpečné. Kromě obecně kontroverzních olejů, jako je muškátový oříšek, pelyněk kozalec, puškvorec, vratič..., které mají nízký karcinogenní účinek, jsou také oleje, které mohou dráždit dělohu, případně i vyvolat předčasné kontrakce. Takovým olejům je dobré se v těhotenství vyhnout. Jedná se o anýz, bazalku, cedr, fenykl, jalovec, jasmín, kafr, majoránku, myrhu, rozmarýn, řebříček, šalvěj, yzop...

Nedoporučuje se používat éterické oleje v prvním trimestru těhotenství. Doma si může nasávající maminka dopřát aromakoupel přidáním některých olejů do medu či smetany a následným rozpuštěním ve vodě.

V těhotenství se vyhýbáme syntetickým a polosyntetickým olejům, které mohou poškodit organismus maminky i nenarozeného miminka. Použití aromaterapie v těhotenství vždy konzultujeme s lékařem.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.