Kód pojišťovny

Jak je to se solením u dětí?

Ilustrační obrázek
Správná a vyvážená strava je základním předpokladem pro zdravý vývoj dítěte. Svým dětem se snažíme dát v maximální míře to nejlepší, zahrnujeme je láskou a péčí. Pokud matka kojí, dodržuje zpravidla všechny zásady životosprávy, ale jakmile se přechází na pevnou výživu, dopouští se většina maminek řady chyb. Ve snaze zpestřovat dětský jídelniček bychom rozhodně neměli příliš experimentovat! Vše má svůj čas a své zásady. V žádném případě by maminky neměly jídla příliš doslazovat a rozhodně ne přisolovat! Chuťové vjemy dětí jsou daleko silnější než u dospělých, takže se u nich brzy může vypěstovat návyk k všelijakým jídelním neřestem.

Jaká je ideální spotřeba soli?

U dospělého by se ideální spotřeba soli měla pohybovat mezi třemi až čtyřmi gramy. Z fyziologického hlediska není přisolování potravy vůbec nutné, protože naše tělo přijímá již dost soli v různých potravinách, které konzumujeme. Dětem začínají chutnat slaná jídla asi od dvou let, pokud jim "nekazíme" chuť již dříve. Spotřeba soli u dětí musí být akceptována v souladu s jejich věkem a tělesnou hmotností. Bohužel mnohá stravovací zařízení doporučené dávky soli někdy mnohonásobně překračují. Totéž platí i u doporučené dávky soli u dospělých. Všechny tyto nešvary však zanechávají stopy na našem zdraví.

Jak bychom měli dochucovat potraviny?

Měli bychom vědět, že určité množství soli má svou důležitost, ale chuť jednotlivých potravin můžeme zvýraznit různými způsoby. Mezi doporučovaná dochucovadla patří např. :
  • Zelená petžel, pažitka, cibule, libeček, pórek, kopr
  • Koření a bylinky ( dobromysl, majoránka, šalvěj apod.)
  • Různé druhy zeleniny ( rajčata, papriky, cibule, česnek, mrkev apod.)
  • Ovoce - pro zajímavou chuť pokrmu můžeme použít druhy šťáv
  • Výrobky racionální výživy
  • Směsi sušených bylin

Konzervy rozhodně ne

Mezi téměř zakázané potraviny pro děti by měly patřit konzervy, hamburgery, chipsy, arašídy, kečup, hořčice, tavené sýry a uzeniny. Při přípravě pokrmů dejte přednost raději přirozené chuti jednotlivých potravin a surovin. I když mnohdy při přípravě jídla bojujeme s časem a chceme mít jídlo připraveno co nejdříve, neměly by se stát polotovary a stánky s rychlým občerstvením v žádném případě naší hlavní potravou.

Batolecí vrtochy

Dítě si buduje svůj vztah k jídlu již odmalinka. Pokud rodiče kladou velký důraz na množství snědeného jídla za každých okolností, dítě to velmi brzy vycítí a začne toho zneužívat. Zlobení s jídlem patří k častým batolecím "vrtochům". Dítě si vybírá pouze oblíbené pokrmy a ostatní druhy jídel odmítá. Pro maminky, které pokrmy obvykle připravují, to znamená, že se musí vyzbrojit obrovskou dávkou trpělivosti. V případě, že se dítě v jídle příliš nimrá, mu můžeme nabídnout např. ze dvou jídel. Pokud dítě i v takovém případě pokrm odmítne, nic se nestane, když mu jídlo nabídneme později a necháme ho trošku "vyhladovět". V žádném případě bychom dítě neměli před hlavním jídlem nabízet sušenky nebo sladkosti.

Citové strádání

Jedním z důvodů přejídání se sladkostmi může být také citové strádání. Jídlo se tak může stát jakousi náhražkou, která slouží jako útěcha duševní bolesti. Nadměrná konzumace čokolády vyplavuje do krve endorfiny - hormony štěstí. Tato skutečnost může vést až k závislosti na čokoládě a později dochází ke vzniku dětské obezity. Od útlého dětství bychom tedy měli dbát na vytvoření správných stravovacích návyků. Později se tak vyhneme nevhodnému přístupu k přijímání potravy.

Nikdy nenuťte

Je především na maminkách nebo na blízké osobě, která jídlo přichystá jaký vztah k jídlu u malého dítěte vypěstuje. Ideální stav je nabízet ( v žádném případě nenutit) vhodnou kombinaci potravin s vyváženým množstvím ovoce a zeliny. Občas můžeme dopustit i malý "jídelní hříšek", ale vše by mělo probíhat v klidu bez výhružek a tlaku. Násilnými metodami stejně nic nedocílíme a dítě se zbytečně zatvrdí.

Dítě a dieta?

V období růstu se stává, že dítě jí někdy méně a jindy více. V některých letech děti více vyrůstají do výšky a jindy se začnou více "oplacávat". Pokud má dítě stravu, kterou potřebuje, jsou drobné váhové odchylky v normě a nemá smysl násilně zasahovat do dětského metabolismu pomocí nějakých redukčních diet. Pozornou léčbu zasluhuje až prokazatelná obezita. V žádné případě není vhodné násilím zasahovat do hmotnosti dítěte laickými dietami. Tu by měl v nutných případech doporučit až dětský obezitolog, který vyloučí možná onemocnění, která by mohla dětskou obezitu způsobovat.

Povolení cookies

V ČPZP používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.