Stárnutí
Všichni chceme být určitě dlouho mladí a výkonní a samozřejmě hlavně zdraví a v dobré kondici. Ze stárnutí máme jaksi podvědomě strach, protože se obáváme vlastní nemohoucnosti a smrti. Proč vlastně stárneme? Existuje celá řada vysvětlení a teorií, avšak vědci se ne a ne shodnout. Jako nejpravděpodobnější se jeví teorie, která upozorňuje na to, že v průběhu našeho života dochází k vyčerpání životních energetických zásob a člověk se vlastně postupně „opotřebovává" stejně jako stroj.
Nemoci ve stáří
Stáří obvykle spojujeme automaticky s celou řadou nemocí. Ve stáří vzniká porucha spánkového rytmu, zhoršuje se paměť a zrak. Také klouby a páteř jsou ve špatném stavu a látková výměna se výrazně zpomaluje.
Vlastní aktivita
Stárnutí sice neunikneme, ale určitě jej můžeme vlastním přičiněním alespoň trochu zpomalit. Moderní medicína sice už umí vyhladit vrásky, odstranit převislou kůži a vyměnit poškozený kloub, ale ještě nedokáže samotnému stárnutí zabránit. V každém případě hraje velmi důležitou roli preventivní péče. Užívání různých přírodních produktů, které již jsou na našem trhu, přiměřeným životním stylem a správnou stravou lze ovlivnit mnohé. Můžeme např.:
- Omezit konzumaci uzenin, konzerv a jednoduchých cukrů.
- Pěstovat koníčky a záliby, udržovat mozek v neustálé duševní činnosti.
- Volit přiměřenou pohybovou aktivitu a pobývat na čerstvém vzduchu.
- Vyzkoušet očistnou proceduru a hlídat si tělesnou hmotnost.
- Vyhýbat se nadměrnému užívání alopatických léků.
- Jíst méně, ale zato často a kvalitně.